Mıhlama Nasıl Yapılır?

Mıhlama Nasıl Yapılır?

Mıhlama Karadeniz bölgesinin en çok tercih edilen yiyeceğidir. Mıhlama lezzetli olması bakımından başka yörelerin insanlarının da ilgisini çekmektedir. Bu tarifi yapmak için illaki Karadenizli olmak gerekmez. Her insanın günlük olarak tükettiği gıdaların karışımından yapılan bir yiyecek türüdür.

Mıhlamanın Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı tereyağı (tereyağı kaşıkta dolu bir şekilde olmalıdır)
  • Aynı oran ile 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı kaşar peyniri ya da çeçil peyniri
  • 1 çay kaşığı ucuyla tuz

Mıhlamanın Yapılışı

Mıhlama nasıl yapılır? Sorusuna gelindiğine göre cevabını da hemen verilmesi gerekmektedir. Mıhlama yapmaya başlamadan önce malzemelerin hepsi hazır halde bekletilmelidir. Eksik malzeme olmaması için kontrol edilmelidir. İlk önce tereyağı kısık ateşte eritilmesi sağlanarak daha sonra  ki işlemde yanmamasına özen gösterilmelidir.

Tereyağı istenilen şekilde eritildiğine göre yavaş bir şekilde mısır unu eklenerek hiç durmadan karıştırılması sağlanmalıdır. Dilerseniz çırpıcı ile daha akıcı bir şekilde karıştırmakta mümkün olmaktadır. Artık mısır unu da istenilen kıvama geldiğine göre üzerine su eklenerek karıştırma işlemine devam edilmelidir.

Sürekli karıştırmak işin zaten püf noktası olmaktadır. En son aşamamızda ise kaşar peyniri rendesi ya da çeçil peyniri karışımın içine ilave edilmelidir. Bu şekilde peynirler erimelidir. Hatta karıştırdığınız kaşığı yukarı kaldırarak peynirin ne kadar sündüğünü görebilirsiniz. Son olarak peynirler eridiğinde tuz ilavesi sağlanmalıdır. Artık mıhlamanız yemeye hazır durumdadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ