Mor Patates Mucizesi

Mor Patates Mucizesi

Diyet yaparken kullanılan besin maddeleri arasında, dünya genelinde tercih edilen en gözde formüllerden birinin de mor tatlı patates olduğunu biliyor muydunuz hanımlar? Patates olarak anılmasına karşılık patates familyasından olmayan mor tatlı patatesin dünyanın en uzun yaşayan Okinawa halkının sağlık sırları arasında olduğunu belirten uzmanlar;  Convolvulaceae ailesinde yer alan mor tatlı patatesin sağlık açısından faydalarını saymakla bitiremiyorlar.

zayiflatan-mor-mucize-5

Mr tatlı patatesin içerdiği antosiyanin pigmenti sayesinde güçlü bir antioksidan olduğunu belirten uzmanlar; bu pigmentin vişne, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, mor havuç, pancar, kırmızı turp ve mor lahanada bulunan pigmentle aynı olduğunu hatırlatıyorlar. Aradaki farkı yaratan ise saydığımız gıda maddelerindeki antioksidanın mor patateste, diğerlerine oranla % 150 daha fazla olmasıdır. Yüksek miktarda antioksidan içeren mor patatesin; hücrelerin yaşlanmasını önleyerek çağın en ciddi hastalıklarından biri olan Alheimer’ı durdurduğu, kandaki yağ oranını dengelediği ve kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği kanıtlanmıştır.

zayiflatan-mor-mucize-4

Aynı zamanda mor patateste bulunan antioksidanın insülin salınımını fazlalaştırarak kan şekerini düşürdüğünü belirten uzmanlar; mor patates ve yağsız sütle yapılan pürenin diyabet hastaları için çok sağlıklı bir gıda olacağını da belirtiyorlar. Mor tatlı patatesin nişasta parçalayıcı enzimi önleyip nişastanın kan şekerine dönüşmesini engellemesiyle birlikte, bu durum mor patatese düşük glisemik indeks özelliğini katmaktadır.

zayiflatan-mor-mucize-3

Düşük glisemik indekse sahip besinler ise uygun miktarlarda tüketildiğinde iştahınızı kontrol altına almanızı sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize sebep olur. Normal patates de ise tam aksi bir durum söz konusudur ve diyet reçetelerinde tüketilmesi yasaklı besinlerin başında gelmektedir. Mor tatlı patatesin A ve C vitamini ve ve yüksek manganez içeriyor olması bağışıklık sistemini düzenleyici bir etki yaratır. Bunun yanı sıra bakır, potasyum ve lif açısından değerli bir kaynak olması kan basıncını da düzenlemeye yarar.

zayiflatan-mor-mucize-2

Örgü ve el işleri konusundaki bin bir çeşit model ve örneklere bu linkten ulaşabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için yepyeni şeyler yaratabilirsiniz.

zayiflatan-mor-mucize-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ