Canım Anne

Mutfaklarda Çok Karşılaşılan Hafif Yanıklarda Ne Yapılmalıdır?

Mutfaklarda Çok Karşılaşılan Hafif Yanıklarda Ne Yapılmalıdır?

Bayanların gününün büyük bir çoğunluğu mutfakta geçmektedir. Yemek yaparken veya fırın kullanırken ufak kazalar ne yazık ki kaşınılmazdır. Peki mutfakta başımıza gelen ufak, hafif yanık ve kazalarda ne gibi tedbirler alabilir veya yanığın derinleşmemesi için ve daha çabuk iyileşmesi için neler yapılabilir?

Mutfakta karşılaşılan hafif yanıklarda neler yapılabilir, bunun ile ilgili sizlere öneri ve püf noktalarını sunacağız.

  • Hafif yanıklarda yanığın üzerine hemen soğuk buz koymak bizim adetlerimizden olsa da aslında oldukça yanlış bir davranıştır. Yanığın oluştuğu bölge hassaslaştığı ve derisi inceldiği için üzerine aniden soğuk, buz konulduğu zaman ne yazık ki doku ve deri tahribatına yol açmaktadır. Bunun için yanıkların üzerine doğrudan buz koymayınız.
  • Aynı zamanda yanık bölgesine diş macunu sürmekte oldukça zararlıdır.

Yanıklara yapılan ilk müdahale oldukça önemlidir. Yanık izinin kalmaması ve ağrının hafifletilmesi için ilk yapılan işlem önemlidir.

  • Hafif yanık ile karşı karşıya kaldıysanız eğer öncelikle akan suya 10 ile 15 dakika kadar tutarak ağrı ve sıcaklığın vermiş olduğu hissi azaltabilirsiniz.

 

Yanık tedavisinde doğal yöntemler oldukça etkilidir, deneyebilirsiniz. Yanık izlerine ve ağrısına en iyi gelen bitkilerden biri de aloe vera bitkisidir. Bunun özünden yapılmış doğal kremleri kullanabilir veya bitkiyi ikiye ayırarak içinde çıkan jelimsi sıvıyı doğrudan yaranın üzerine sıkabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı evde oluşan hafif yanıklar için oldukça iyi gelmektedir. Yanık oluştuğundan öncelikle yapmanız gereken ilk iş suya tutmak daha sonra ise bu yağ ile beslemek olmalıdır. Hem iz oluşumunu engeller hem de ağrıyı hafifletir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi