Mutfaklarda Çok Karşılaşılan Hafif Yanıklarda Ne Yapılmalıdır?

Mutfaklarda Çok Karşılaşılan Hafif Yanıklarda Ne Yapılmalıdır?

Bayanların gününün büyük bir çoğunluğu mutfakta geçmektedir. Yemek yaparken veya fırın kullanırken ufak kazalar ne yazık ki kaşınılmazdır. Peki mutfakta başımıza gelen ufak, hafif yanık ve kazalarda ne gibi tedbirler alabilir veya yanığın derinleşmemesi için ve daha çabuk iyileşmesi için neler yapılabilir?

Mutfakta karşılaşılan hafif yanıklarda neler yapılabilir, bunun ile ilgili sizlere öneri ve püf noktalarını sunacağız.

  • Hafif yanıklarda yanığın üzerine hemen soğuk buz koymak bizim adetlerimizden olsa da aslında oldukça yanlış bir davranıştır. Yanığın oluştuğu bölge hassaslaştığı ve derisi inceldiği için üzerine aniden soğuk, buz konulduğu zaman ne yazık ki doku ve deri tahribatına yol açmaktadır. Bunun için yanıkların üzerine doğrudan buz koymayınız.
  • Aynı zamanda yanık bölgesine diş macunu sürmekte oldukça zararlıdır.

Yanıklara yapılan ilk müdahale oldukça önemlidir. Yanık izinin kalmaması ve ağrının hafifletilmesi için ilk yapılan işlem önemlidir.

  • Hafif yanık ile karşı karşıya kaldıysanız eğer öncelikle akan suya 10 ile 15 dakika kadar tutarak ağrı ve sıcaklığın vermiş olduğu hissi azaltabilirsiniz.

 

Yanık tedavisinde doğal yöntemler oldukça etkilidir, deneyebilirsiniz. Yanık izlerine ve ağrısına en iyi gelen bitkilerden biri de aloe vera bitkisidir. Bunun özünden yapılmış doğal kremleri kullanabilir veya bitkiyi ikiye ayırarak içinde çıkan jelimsi sıvıyı doğrudan yaranın üzerine sıkabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı evde oluşan hafif yanıklar için oldukça iyi gelmektedir. Yanık oluştuğundan öncelikle yapmanız gereken ilk iş suya tutmak daha sonra ise bu yağ ile beslemek olmalıdır. Hem iz oluşumunu engeller hem de ağrıyı hafifletir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ