Muz Kabuğundan Gübre Yapımı

Muz Kabuğundan Gübre Yapımı

Muz bitkilere gerekli olan fosfor ve potasyum açısından son derece zengin bir besindir.  Potasyum gül çalısına çok iyi gelir. Potasyum içerikli gübrelerin fiyatları pahalıdır. Muz kabukları içerdiği fosfor ve potasyum açısından doğru kullanılarak bitkilere kullanılabilir.

Basitçe hazırlayabileceğiniz kompostlara muz kabuklarını ekleyin. Hızlı bir ayrışma elde etmek için küçük parçalar halindeki kabukları komposta eklemeniz gerekir. Potasyum takviyesi el yapımı organik gübre için çok önemlidir.

Bir adet muz kabuğu küçük parçalar halinde kesilir ve taze toprak ile karışıtırılır. Bu karışım ağaçların, bitkilerin, çalıların etrafına atılır. Kabuklar parçalanır ve zamanla taoprağa emilir. Potasyum çiçek tomurcuğu oluşumunda önemli rol oynar.

Bakhçenize gübre eklemek için muz kabuklarını çok küçük parçalar haline bölmemiz gerekir. Potayum ve fosfor açısından zengin olan muz kabukalarını bir destek unsuru olarak görebilirsiniz. Bahar zamanı bitkiler büyüdüğünde çok verimli olduklarını görebilirsiniz. Çiçekler çok daha canlı bir şekilde yeşerir. Muz kabuğunda potasyum oranı % 42 ‘ dir.

Muz kabuklarını toprakla karışıtırmak tprağın verimini artıracaktır. Daha sonra da bitkilerin etrafına eklenen bu toprak daha verimli ürün alınmasını sağlar. Çünkü muz kabuğu potasyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Bu bitkinin ihtiyacı olan vitamini karşılar. Çok pahalı olan organik gübreler yerine ev yapımı kendi organik gübrenizi yapabilirsiniz. Bu e yapımı organik gübre özellikle küçük bitkilerde çok işe yarar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ