Muz Kabuğunun Cilde Faydası

Muz Kabuğunun Cilde Faydası

 

Muz oldukça faydalı bir meyvedir. Muzun kabuğunun da birçok faydası vardır. Muz kabuğunun cilt üzerinnde mucize etkileri vardır.

Muzun Cilde Etkileri

Muz kabuğunun içerisinde bulunan meyve asitleri ölü deriyi temizlemektedir. Cildi temizlemek için kullanılan pahalı ve zararlı kimyasallar yerine muz kabuğu tercih edilebilir. Cilt iyice temizlendikten sonra muz kabuğu ile masaj yapılabilir. Sabaha da yüz ılık su ile yıkanmalıdır. 3 hafta kadar bu yöntem uygulanırsa sivilcelerde azalma ve gözle görülür ciltte iyileşme olur.

Muz kabuğu nemlendirici olarak da kullanılabilir. Bu şekilde kullanıldığında cilt kırışıklıklarına çok iyi gelir. Özellikle de güneşten yıpranmış olan ciltler için çok etkilidir. Siğiller de cillte kötü bir görüntü oluşturur. Olgunlaşmış bir muz kabuğu siğiller üzerine masaj yapılarak yedirilir. Siğilin ğzerş kapatılarak bir gece beklenir. Bu işlem siğil geçene kadar günlük uygulanmalıdır. Muz kabuğunun yaralar üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Sedef hastalığı olanlar muzu deneyebilir.

Muz Maskesi

Kırışıklık gidermek için muz kullanarak maske de yapabilirsiniz. Ayrıca sivilce için de muz kullanılarak maske yapılabilir.

Kırışıklık Maskesi : Ezilmiş muz kabuğu, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı krema karıştırılıp, sorunlu bölgeye sürülür ve 20 dakika kadar da bekletilir. Ardından ılık su ile de yıkanır.

Sivilce Maskesi : Muz püre haline getirilir. Daha sonra bal eklenir. Portakal suyu ile limon suyu da eklenerek karıştırılır. Temizlenmiş yüze uygulanan bu maske 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır. Haftada iki defa uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ