Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Baharatlar arasında en fazla kullandığımız nane çorbadan, dolmaya, mutfağımızda eksik olmuyor. Nanenin faydaları oldukça fazla, kuru nane kadar taze nane de soframızda suyumuzun içinde yaz mevsiminde içimizi ferahlatıyor.

Mide bulantısı ve karnımız ağrıların da ilk aklımıza gelen nane limon çayını kaynatmak olduğu çocuklarımızın da bildiği şifalı çay annelerimizin elinden hepimizin çocukluğunda bolca tükettiğimiz mis kokusu ile şifa bulduğumuz naneyi mutfağımızdan eksik etmeyelim.

Nane, çiğnemek nefesi tazeler ağız da hoş bir koku bırakır içeriğindeki A ve C vitamini,demir,manganez ve sayamadığımız birçok ve mineral ve vitamin sayesinde cildimizi besler direnç verir. İdrar söktürücü özelliğine sahip olan nane vücuttan fazla suyun atılmasına . Bağırsakların temizlenmesine fayda sağlar.

Bulantı baş ağrılarına fayda sağlar.

Taze nane yaprakları baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

Taze nanenin ferahlatıcı aroması mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur .

Hepimizin mide bulantısını önlemek için nane veya nane aromalı ürünler tercihimizdir. Bu bitki doğal olarak yatıştırıcı, sakinleştirici, yapısıyla baş ağrılarında etkilidir. Soğuk algınlığında boğaz, burun solunum kaynaklarını rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır. Kronik öksürük neden olan tahrişleri giderir.

Ağız Bakımında Nenenin Faydaları 

Ağzımız için mikrop öldürücü bakterilerin büyümesini ağız ve diş sağlını korumaya yardımcı olur. Dişlerde ve diş eti kanamalarını taze nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Birçok diş macunu ağız gargaları gibi diş bakımı ürünlerinde bulunmaktadır.

Kuru Nanenin Faydaları 

Kanseri Önler

Stresi azaltır

Hormon dengesini iyileştirir

Akne tedavisinde kullanılır

Kilo verdirir

Bağışıklılığı güçlendirir

Nanenin Zararları Nelerdir ?

Safra taşı olanlar dikkatle kullanmasında fayda vardır

Bebeklerde nane yağının kullanılması zararlı olabilir uzman yardım alınması gerekir

Hamilelik ve emzirme döneminde daha dikkatli kullanılması gereklidir

Nane Yağının Faydaları Nelerdir ?

Nane ruhu dediğimiz yağı ağrı kesici özelliklere sahiptir, baş ağrılarında nane yağınla masaj çözüm olabilir ayrıca günlük hayatımızda spordan sonra ezilme, burkulma, incinme nane yağıyla masaj yapılabilir. İçerdiği antiseptik özellikler barındırdığı için farenjit, bronşit, sinüzit, gibi hastalıklarda, vücudun o bölgesine damla damlatılarak nane yağı size fayda sağlayabilir.

Nanenin Faydaları Nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ