Nişan Bohçasında Neler Yer Alır?

İşte o andır evlilikten önceki son adım. Her şeyin layıkıyla olması için çabalanır. Hazırlıklar her zamankinden daha hızlı ilerler ve her şeyin kusursuz olması istenir hep. Bu yüzden herkes ayrı bir özen gösterir nişan telaşında.

Hazırlıkların en önemlisi nişan alışverişleridir. Çarşı çarşı, mağaza mağaza gezilir. Bütün alınacaklar en ince detayına kadar incelenir, araştırılır ve en sonunda karar verilir. Bu alışverişlerin en gözdesi nişan bohçasıdır. Peki nişan bohçasında neler yer alır?  Nişan bohçası çok geniş içerikli bir bohçadır. Hem gelin açısından hem de damat açısından önemi büyüktür. İçerisinde kişisel, özel ve hediyelik eşyaların yanı sıra kıyafetler, ayakkabılar vs. bir çok şey yer alır. Bu yüzden nişan bohçası hazırlığı söz bohçasından çok daha fazla uzun sürer. Aynı zamanda kat kat daha fazla masraflıdır. Bunun yanında bu bohçaların sahibine verilme zamanları da farklıdır. Öyleyse  nişan bohçası ne zaman verilir?  Bu tabi ki ailelere ve geleneklere göre değişebilir fakat çoğunlukla aynı zaman dilimi içerisinde hazırlanır ve verilmesi gereken tarafa teslim edilir. Kısacık olsa da bir bilgi olsun diye söylemek gerekirse, nişan bohçasını erkek tarafı nişan günü, kız tarafı ise nişandan sonrasını takip eden bir ay içerisinde verebilir. Özellikle de nişan bohçası nasıl hazırlanır, bunu çok iyi bilmek gerekir. Çünkü hayattın her alanında olduğu gibi aynı şekilde karşılığını alırsınız düşüncesi en doğru olandır. Doğru ya da yanlış ne olursa olsun, önemli olan gelenekleri yaşatmak olduğundan, her şey en iyi şekilde düşünülür ve hazırlanır.

Bu yüzden değil midir bu emek ve özveri? Sırf mutlu olmak ve mutlu etmek için. Ancak yine de çok gezilmeli ve araştırma yapılmalıdır. Çünkü bir kez olacak şeylerin her zaman en iyisi olması istenir ve böyle yapılır.

Örgü ve el işleri kategorimize göz atarak nişan bohçalarınız için fikirler edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ