Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersiz Önerileri

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersiz Önerileri

Kadınların hayatlarında yaşadığı en acılı fakat sonucu oldukça mutluluk verici olan doğum olayını kolaylaştırmak bazı egzersizleri yapmak gerekir.

Dokuz aylık zorlu bir süreç olan hamileliğin en son ve en zorlu kısmı doğum zamanıdır. Doğum iki şekilde yapılır. Normal doğum ve sezeryan yöntemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Normal doğumu kolaylaştırmak için hamilelik süresi boyunca belli egzersizleri yapmak gerekir. Bu egzersizler hem daha rahat bir hamilelik sürecine hem fazla kiloyu engellemeye hem de doğumu kolaylaştırmaya yaramaktadır.

Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

  • Doğumu en iyi kolaylaştıran egzersiz pelvik hareketidir. Pelvik hareketini yapmak için sert olmayan sizi rahatsız etmeyecek bir alana uzanın. Daha sonra sırt üstü uzanırken pelvisinizi ileri yani yukarı doğru esnetip bir süre bu pozisyonda bekleyin. 10 dakikalık beklemenin ardından vücudunuzu yavaş bir şekilde gevşetin ve dinlenin. Bu egzersizi günde 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.
  •  Egzersiz topu ile eğilme hareketi yapın. Egzersiz topuna dayanarak eğilme hareketini yapmanız gerekir. Bu hareket ile hem pelvik kaslarınız hem de sırt bölgeniz çalışır. Sürekli yaptığınız sürece doğumunuz kolaylaşır ve hamilelik süresi boyunca sırt ağrıları çekmezsiniz.
  • Hamilelik döneminde yaparken sizi biraz zorlayacak olsa da squat hareketi yapılmalıdır. Squat hareketinde yavaşça oturup kalkarak bebeğinizin yer çekimine doğru hareket etmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca çatı kısmının daha esnek ve doğum sırasında rahatlıklar açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bunların düşünde yüzme, günlük yürüyüşler yaparak da normal doğumu kolaylaştırabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ