Ocak Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Ocak Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Ocak Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Ocak temizliği kadınların en çok zorlandıkları alanlardan, temizliklerden biridir. Ancak doğru materyal ve ürün kullanımı ile ocak temizliğini daha kısa sürede ve pratik yollardan yapabilirsiniz.

Ocakların üzerinde biriken yağ ve kirlerin çıkması ekstra bir uğraş gerektirmektedir. Öncelikle ocak temizliğinizi her gün, hatta her kullanımdan sonra düzenli olarak yaparsanız kirlenmesini ve yağlanmasını, kalıcı kirlerin oluşmasını da önlemiş olursunuz. Ocak temizliği yapmanın püf noktaları ise aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek ve uygulayarak sizlerde kısa sürede ocağınızı temizleyebilirsiniz.

  • Ocak temizliğinin ilk aşamasında öncelikle ocağın üzerinden çıkarılabilecek tüm parçalarını çıkarınız.
  • Çıkardığınız parçaları bir leğen içine koyarak üstünü aşacak kadar sıcak su ile doldurunuz. İçine bir miktar temizleyici veya deterjanı ekleyebilirsiniz.
  • Ocakta birikmiş olan yağ ve kirleri doğal ve kısa yoldan temizlemek için ocağın tümüne özellikle de lekelerin olduğu kısımlara karbonat dökünüz.
  • Daha sonra ise karbonatın üzerine limon sıkınız. Limonun asit özelliği ile karbonat birleştiğinde güçlü bir etki oluşturacaktır ve lekeleri, yağları kaldıracaktır.
  • Bir iki dakika bekledikten sonra lekelerin üzerine sıcak su dökünüz.
  • Ardından nemli bez ile durulayınız, siliniz.
  • Ocağınızı ovmadan, saatlerce uğraşmadan bu yöntem ile pırıl pırıl ve mis gibi yapabilirsiniz. Kimyasal içeren ürünleri de kullanmadığınız için sağlığınızı da korumuş olursunuz.
  • Ocağın çıkan parçalarını ise sıcak su biraz ılıdığında ve eliniz dayanacak kadar soğuduğunda ovalayarak temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde ocağın parçalarını da yine karbonat ve limonun gücünden faydalanarak temizleyebilirsiniz. Limon ve karbonatı karıştırınız ve macun kıvamına getiriniz. Daha sonra bu karışım ile ocağın parçalarını ovalayarak temizleyin ve yıkayıp kurulayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ