Öğrencinin Başarısında Anne Ve Babanın Etkisi

Öğrencinin Başarısında Anne Ve Babanın Etkisi

Öğrencinin başarısı kendisi için ne kadar önemliyse, anne ve babası için de bir o kadar önem ifade etmektedir.  Öğrenci başarılı olmak istediğinde, mutlaka rutin bir şekilde ders çalışmalarına ve soru çözümlerine devam etmelidir. En verimli saatlerde öğrenmeye açık olmalıdır ve bilgi alımına devam etmelidir. Azimli olan ve gerekli her şeyi verimli bir şekilde uygulayan öğrenciler için başarı kaçınılmaz olacaktır. Ancak öğrenci başarısını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen pek çok durum mevcuttur. Bu durumlardan olumlu olanlar öğrencinin kendi isteği, başarıya olan hevesi, geleceğe dair olan amaçları ve her zaman düzenli olarak çalışmaya devam etmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrencinin Başarısını Anne ve Baba Nasıl Etkilemektedir?

Anne ve baba öğrenci başarısı için en önemli varlıklardan birisidir. Eğer anne ve baba öğrenci üzerinde baskı yapmazsa, çalışmalarını pekiştirir, ödüllendirir ve kendi tercihlerine saygı gösterirse, bu durum öğrenci üzerinde olumlu etkilere yön verecektir. Derslerinde çok daha fazla başarıyı elde edecektir. Ancak anne ve baba öğrenci üzerinde baskı uygularsa, sürekli ders çalışmak konusunda uyarılarda bulunursa, seçmesi gereken meslek konusunda kendi fikirlerinin etkili olması için uğraşırsa, durum öğrenci üzerinde olumsuz etkilere sebep olacaktır ve başarıdan yoksun bir hayata sahip olacaktır. Öğrenci isek ve heveslerini kaybedecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle anne ve babalar her zaman dengeyi sağlamak durumundadırlar. Ders çalışma saatlerini disipline sokmak için çocuğa gerekli olan alt yapı çalışması yapılmalıdır. Ders çalışmak istemediği durumlarda üzerine gidilmemeli ve anlayışla karşılanmalıdır. Ayrıca çocuğun öğretmeni ile de sürekli bir iletişim halinde olarak bilgi alınmalıdır. Bu sayede ortaya daha sağlıklı bir iletişim çıkacaktır. Ders çalışmayı da özendirici konuşmalar da çocuk üzerinde oldukça etkili olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ