Okul Öncesi Temizlik Alışkanlığı

Okul Öncesi Temizlik Alışkanlığı

Temizlik her bireyin sağlıklı yaşaması için uyması gereken kurallardan biridir. Çocuklarımıza temizlik alışkanlığını biz yetişkinler kazandırırız. Çocuklarımıza küçük yaşlarda kazandıracağımız temizlik alışkanlığı ileride kendi başlarına devam ettirecekleri alışkanlıklara döner.

Okul öncesi temizlik alışkanlığı çocuklarımıza vermek zorunda olduğumuz eğitimlerin başında gelir. Çocuklarda temizlik onların sağlığı açısından önemli bir unsur olacaktır. Küçük çocuklarımıza temizlik alışkanlığını anaokulu öncesinde kazandırabiliriz, bu alışkanlığı hayatlarına geçirebiliriz. Çocuklarda temizlik, yemek yemeden önce ellerini yıkamaya alıştırma, yemeklerden sonra ellerini yıkamaya alıştırma, sabahları uyandıklarında ellerini yüzlerini yıkatmak ve diş fırçalatma eğitimi vererek başlar. Tuvalet alışkanlıklarını edindirmek yine önemli temizlik kuralları arasında gelir.

Okul öncesi çocuk, yemek yemeden önce mutlaka ellerini yıkamayı öğrenmelidir. Keza yemeklerini yedikten sonra da bu alışkanlıklarını devam ettirmelidirler. Elbiselerini temiz tutmayı öğretmeliyiz. Bunları çocuğunuza aşılarken sabırlı ve anlayışı olmak da biz bireylerin görevleri arasında gelir.

canım anne-213

Temizlik eğitimi ne zaman başlar?

“Ağaç yaşken eğilir”  atasözünden yola çıkarak çocuğumuzun temizlik alışkanlığını ona çok küçük yaşlarda vermek gerektiğini deneyimleriz. Büyümekte olan çocuğumuza temizlik alışkanlığı edindirirken sabır en önemli erdemlerimizden olacaktır. Çocuklar sabunla ve suyla oynamayı çok severler. Onlarla birlikte bu alışkanlığı edindirmek onlar için eğlenceli bir oyuna dönüşür ve zamanla kendi başlarına temizlik alışkanlığını edinmiş olurlar. Çocuklar ilk başlarda ellerini iyi yıkamayabilirler. Bazen defalarca onlara bunu nasıl yapmaları gerektiğini göstermemiz gerekebilir. Onlara bunu gösterirken kızmamak ve abartılı bir biçimde davranmamak gerekir. Temizlik yapmak çocuklar için sevdikleri bir alışkanlık olmalıdır. Kızıp bağırarak onlara bu alışkanlığı öğretemeyiz.

Giydikleri kıyafetleri temiz tutmayı öğreterek gereksiz yere defalarca üstlerini değiştirmek zorunda kalmayız. Temizlik alışkanlığı  verirken onlara doğal davranmamız gerekir. Onlara her sabah kalktıklarında el ve yüzlerini yıkamayı, dişlerini fırçalamayı, saçlarını taramayı, kendilerine özenli davranmayı öğretmek aslında çok zor değildir. Bu eğitimi kazandırırsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Banyoya birlikte girerek, oyunlar oynayarak, onunla vakit geçirerek temizlik alışkanlığı edindirmek çocuklarda güven duygusunu da geliştirecektir.

Sadece ona biraz zaman ayırarak kısa sürede çocuklarımıza temizlik alışkanlığı vermek mümkündür. Haftada en az bir kere banyo yaptırmayı  öğretmeliyiz. Okuldan geldiklerinde üstlerini değiştirmeyi, ellerini, yüzlerini ve ayaklarını yıkamayı öğretmek ileride onlar için de  iyi bir eğitim olacaktır.

canım anne-212

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ