Canım Anne

Organik ve Doğal Nedir? – Organik ve Doğal Arasındaki Farklar

Organik ve Doğal Nedir? – Organik ve Doğal Arasındaki Farklar

Çoğumuz organik ürünler ile doğal ürünlerin aynı olduğunu düşünürüz. Organik denilince doğal kelimesi akla gelebilir fakat ikisi birbirinden farklı ürünlerdir. 

Günümüzde yediğimiz çoğu yiyeceğin içerisinde katkı maddeleri yer alır. Beslenmemizin büyük bölümünü hazır yiyecekler oluşturmaktadır. Hazır yiyecekler katkı maddelerinin olması ve son zamanda çıkan haberler nedeniyle çoğu kişi doğala, organik ürünlere doğru kaymaya başladı. Herkes doğal ve organik ürünlerin, yiyeceklerin aynı olduğunu düşünerek tüketmektedir. Çoğumuz doğal ve organik kelimelerinin aynı olduğunu düşündüğümüz için markalar da satış yaparken bu zaafı ele alıp hareket etmektedir.

Organik ve Doğal Nedir?

Organik: Toprağa ekildiği günden kullanıcının tüketimine gelene kadar her aşamada kontrol edilen, içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmayan, sağlık bakanlığı sertifikası bulunan ürünlere denilir. Organik ürün üreten yerlerde tarla, üretici, tohum, gübre, kullanılan böcek ilaçları bile Tarım Bakanlığı tarafından onaylanır ve sertifikalanır.

Doğal: Herkesin bildiği gibi doğal demek kendi ortamında el değmeden yetişen ürünler demektir. Doğada yetişen içerisinde herhangi bir madde, kimyasal bulunmayan, yetişme aşaması sürekli kontrol edilmeyen kısaca kendi halinde yetişen ürünlerdir. Fakat doğa ürünlerde yetiştiği alana bağlı olarak bazı kimyasal maddeler etki edebilir.

Organik ve Doğal Arasındaki Farklar

Doğal ve organik ürün arasındaki ana fark yetişme aşamalarıdır. Organik ürünler yetişirken gübresin böcek ilacına herşeyi Tarım Bakanlığı onaylıyken, doğal ürünlerde herhangi bir kontrol yada bakanlık onayı yoktur. Sizde evinizde, bahçenizde, tarlanızda istediğiniz şekilde ürün yetiştirip doğal olarak satabilirsiniz. Organik üründe ise durum böyle değildir. Yapılan her yetiştirme aşaması onaylı ve sertifikalıdır. Bu yüzden organik ürünlerde kimyasal maddeler yer almaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ