Örgü Ören Ünlüler

Örgü Ören Ünlüler

Örgünün sadece ev kadınlarına ve özellikle kadınlara özgü olma klişesini Hollywood ünlüleri yıktı. Artık sadece ev kadınları değil yoğun bir iş temposuna sahip olan kariyer sahibi kadınlar ve hatta erkekler de rahatlamak için örgüye sığmıyor. ABD’de yapılan bir araştıma sonucunda film yıldızı Julia Roberts’tan ABD Dışişleri Bakanı Madeline Albright’a kadar birçok kariyer sahibi kadının örgü ördüğünü ortaya çıktı.

Günlük hayatın stresini azaltan, yaratıcı kabiliyeti ortaya çıkaran, kendini bir bütün hissettiren, meditatif etkisi olan örgü örmenin yararları saymakla bitmiyor. ABDde ünlü ve politikacıların da dahil olduğu 24 milyon kişinin örgü ördüğü biliniyor. Her geçen gün yeni akımların çıktığı bir zamanda bireylerin kendilerini ifade ettikleri, evlerinde yapabildikleri elişleri yeniden moda oluyor.Geçmişte el emeğinden daha ucuz, fabrikasyon, makina işi ürünler vitrinlerde yerini almış; el sanatlarının değeri düştüğü gibi yararlı yönleri de unutulmuştu.

Fakat geçtiğimiz yıllarda ABD’de Martha Stewart’ın öncülüğğnü yaptığı ‘evde kendin yap’ akımıyla birlikte eski zamanın değerleri gün ışığına çıktı.İnsan elinin değdiği, el emeği göz nuru ürünlere hasret kalan Amerikalılar bugün örgü örmeyi öğreniyor. Ayrıca şehir hayatının karmaşıklığından bıkan insanlar daha basit ve düz bir hayat yaşamayı tercih ediyor. Basit yaşamın yararlarının anlatıldığı kitaplar piyasaya çıkarken sade yaşamın simgesi ise örgü olarak gösteriliyor.ABD’de örgü örmenin öğrenciler üzerindeki yararlarını keşfeden özel Waldorf Okulları’nın eğitimcileri ise birinci sınıfların müfredatına örgü dersini ekliyor. Örgü örmenin matematiksel beceri, konsantrasyon ve beyin-el koordinasyonunu artırdığını söyleyen eğitimciler, öğrencilerin örgü örmeyi öğrendikten sonra yeni konulan öğrenmeye daha açık olduklarını gözlemlemiş.

Örgü örmenin kendini ifade biçimi olduğunu, insanların içinde bulundukları ruh halini yansıttığını ve örgü ören insanlarındaha kolay konsantre olduklarını keşfedenler, rahatlamak için örgüye sarılıyor. Zaten psikologlar da bunu destekleyici yorumlar yapıyor. Ruhsal ve bedensel sağlığın insanlarındoyumlu bir yaşam sürmesine bağlı olduğunu savunan psikologlar, doyumlu bir yaşam için insanlarınüretme ve yaratma süreçlerini yaşamalarıgerektiğini vurguluyor. İnsanlarınyaşları ve kişisel özelliklerine göre geliştirdikleri becerilerin onlara üretme ve yaratmanın hazzını verdiğini belirten uzmanlar, bu hazzın gündelik stres, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları unutturabildiğine dikkat çekiyor. Örgü örmenin yaşı olmadığı gibi örgünün herkesin başarabileceği bir uğraş terapisi olduğunu anlatan uzmanlar, bu uğraşan insanları kuruntularandan uzaklaştırdığı gibi ayni zamanda yaratıcı yönlerini keşfetmelerine yardımcı olacağnı söylüyor. ABD’de 24 milyon insan, ünlü ve kariyer sahibi kadınlar hatta erkekler bile örgü örmenin yararlarını şimdiden keşfetmiş bile.

Ünlülerden kimler örüyor:

Julia Roberts, Madonna, Iman, Hilary Swank, Cameron Diaz,
Daryl Hannah, Goldie Hawn, Earths Kitt Winona Ryder, Julianne Moore, Rose McGowan, Courtney Thorne-Smith, Kate Moss, Madeline Albright, Vanna White, Megan Mullaly, Sarah Jessica Parker, Joanne Woodward, Russell Crowe, Bob Mackie, Rosie Grier, Stu Bloomberg.