Örgü Kırlentler

Örgü Kırlentler

Kanepe ve koltuklarımızda kullandığımız kırlentlerle evlerimizi şenlendirebiliriz. Pek çok örgü kırlent modelleri ile kanepelerimiz daha renkli ve daha canlı görünecek. Canlı renklerle ve şık modellerle evlerimizde bahar havası estirmek çok kolay.

canımanne

Örgü kırlent yapımı:  Farklı renklerde alacağınız örgü ipleri ile kırlentleriniz rengarenk olacak. Evinize bahar havası gelecek. Hem şık, hem ucuz, hem kolay olan örgü kırlent yapımı için çok az vakit harcayarak harika kırlentler elde edebilirsiniz.

canımanne2

Kırlent malzemeleri: örgü ipi, pamuklu iplik ya da yün olabilir. Uygun boyutta bir tığ, makas, goblen iğne ve yastık.  Kırlent yapmaya halka yaparak başlayabilirsiniz. Tığ yardımı ile yapacağınız halkaya 3 zincir ile başlayın. Yanına trabzan eklemelisiniz iki tane ve zincir çekin. Bu işlemi üç defa tekrar etmelisiniz. Halkalar oluşturmalısınız ve oluşturduğunuz halkaları ipi sabitleyerek kesin. Diğer renk ile zincir çekmelisiniz. İlk başladığımız yerden zincir çekmeliyiz. Yine üç tane trabzan yapın ve bir zincir çekerek aynı yere 3 tane trabzan yapalım.

canımanne3

Aynı işlemi yastığın dört köşesine uygulamalısınız. Yaptığınız halkaları ilk işlemdeki gibi kesmelisiniz. Farklı renklerde kırlent yapıyorsanız ve 2 renk, 3 renk ya da daha fazlası için aynı işlemleri bu renk ipliklerde de uygulamalısınız. Aralarda 3 trabzan yapmayı unutmamalısınız. Ortaya çıkan motifi kırlent ölçülerinde yapmaya devam edin.  Bunun için 25 tane motif yapmanız gerekir. Hangi rengin hâkim olmasını istiyorsanız kırlentinize o renkte daha fazla motif örün.

canımanne4

Bitirdiğiniz motifleri yüz yüze bakacak şekilde birleştirin. Tığınızla ilmekleri alarak köşelerden geçin. Hâkim olan rengi kullanmanız uygun olacaktır. Tüm motifleri bu biçimde birleştirin. Bu biraz puzzle yapmak gibi olacaktır.  Bu şekilde devam ederek motifleri ekler ve kırlentinizi bitirirsiniz.

Kırlentinizin kenarlarına kenar motifi uygulayabilirsiniz. Böylece daha güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz. Kırlentin köşesinden ipinizi sabitleyin ve ilk yuvaya 3 tane iki trabzan yapın. Köşelere geldiğinizde ise köşe yapmadan 1 zincir çekin ve iki tane trabzan yapın. Diğer yuvalara da aynı işlemi uygulayın önce yuvaya atlayın ve iki trabzan yapın sonra 1 zincir çekin ve devam edin.

canımanne5

Kırlentin arkasını düz örebilirsiniz. Kırlentin arka kısmı bitene kadar işlemeye devam edin.  Son olarak yaptığınız kırlentin ön parçası ile arka parçasını birleştirin.

Birleştirmeyi yine hâkim olan renkteki örgü ipi ile yapmanızı öneririz. Bu işlemi tığ ile örerek ya da iğne ile örerek de yapabilirsiniz. Kırlentinizin üç tarafını birleştirin ve içine yastığınız yerleştirin.

Yastığı yerleştirdikten sonra aynı şekilde birleştirmeye devam edin. Tığ ile örerek ya da iğne ile örerek yapabilirsiniz. El işi kırlent hazır, kanepenize yerleştirebilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ