Örgü Teknikleri

Örgü Teknikleri

Bu makalemizde sizlere temel Örgü Teknikleri ve bu teknikleri kullanarak yapabileceğiniz modellerden örnekler vereceğiz. Örgü örmek artık pek çok insan tarafından bir terapi gibi görülmekte. Hem boş zamanlarınızı değerlenirip hemde harika modeller yaratarak yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.  Bütün bunları yaparkende kafanızı boşaltıp rahatlayabilirsiniz.

Balık sırtı modeli Örgü Teknikleri içinde en çok kullanılan modellerden biridir. Hemen hemen her örgü modeli içinde motif olarak kullanılabilir ve uygulaması oldukça basittir. Öncelikle şişinize istediğiniz sayıda ilmek atınız. Model genel yapı olarak kesme işlemi ile aynıdır. İlk iki ilmek birlikte örülür, ördüğünüz ilmeklerden başta olan şişten çıkarılır. Şişte kalan diğer ilmek ile sırada ki ilmek beraber örülür. Bu şekilde ilmekler en sona gelinceye kadar devam edilmelidir.  İlk başlandığında kafa karıştırıcı gibi olsada kesme işlemi ile aynı mantık içinde ilerlediği için eliniz bu modelde kolaylıkla hızlanacaktır. Balık sırtı örgü modeli kalın bir iplik ile örüldüğünde son dere sıkı bir örgü olur. Soğuk kış günlerinde sıcak tutan yapıda bir kazak örerken bu modeli kullanabilirsiniz. Kalın bir iplik yerine zevkinize göre ince iplik ile de çok şık yelek, kazak, atkı modelleri örebeilirsiniz. Sizlere fotoğraflarla da örgü modellerini göstermekteyiz.

Bahsetmek istediğimiz diğer Örgü Teknikleri haroşa isimli tekniktir. Haroşa tekniği ile patik, kazak, boyunluk gibi istediğiniz her modeli çıkartabilirsiniz. Haroşa örgüde ipliğinizin yönü hep size doğru olmalıdır. Sağ şişi ilmeğin ortasından kendinize doğru batırıyorsunuz, ipliği kendinize doğru doluyorsunuz ipliğinizi çekerek ilmeği şişin üzerine alıyorsunuz. Haroşa örgü tekniği ile size pratik bir model tarifi vermek isteriz.  Öncelikle şişinize 32 ilmek atıyorsunuz, 10 ilmek haroşa örüp bir ilmeği ters örüyorsunuz. Aynı örgü şeklini tekrarlıyorsunuz. 22 sırayı bu şekilde lastik örüyorsunuz ve 15 sıra lastik ördükten sonra arka, ön ve yan kısımlarını dikerek çok kısa sürede istediğiniz renkte bir patik yapabilirsiniz.  Ayırca haroşa tekniğini kullanarak boyunluk, bere, atkı, kazak hatta elbise bile örebilirsiniz. Herşey sizin yaratıcılığınıza bağlı. Şişinizin kalınlığı, ipinizin kalınlığı ile örgünüze arzu ettiğiniz hacimli havayı verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ