Otoriter Anne Mi Olmalı?

Otoriter Anne Mi Olmalı?

canımanne5

Bugün ki yazımda sizlere çocuk gelişimi ile ilgili önemli konulardan birinden bahsetmek istiyorum. Çocuklarımız bizim için çok önemli ve onlar için her daim en iyisi olsun istiyoruz. Hal böyle olunca bazen çocuklarımızın üzerine gerektiğinden fazla düşebiliyoruz ve onları bu yüzden üzebiliyoruz.

canımanne4

Çocuklarımız oldukça hassas ve bazen biz anneler onların bu hassasiyetini düşünemeyebiliyoruz. Bu da tamamen bizim onların daha iyi bir geleceğe erişmesini istememizden kaynaklanıyor. Ama çocuklarımız olaylara bizim ile aynı bakış açısından bakamıyorlar. Bakamadıkları için de daha sert tepkiler verip, onları artık daha az sevdiğimizi düşünüyorlar. Tabii ki çocuklarımıza olan sevgimiz onların davranışlarına göre değişebilecek değildir ama bazen onların gözünden dünyaya bakmayı bilmeliyiz.

canımanne2

Anne çocuk arasında muhteşem bir bağ vardır ve öyle sağlamdır ki hiçbir güç bunu koparamaz. Ama bu bağ bazen hasar görebilir. Hasar görmesini istemiyorsak davranışlarımıza çocuğumuzun yaşını küçümsemeden dikkat etmeli onun ile olgun bir insanmış gibi konuşmalıyız.

canımanne1

Konumuzun başlığından da anlayacağınız üzere otorite çocuk ile anne arasında çok hassas bir noktada kalıyor. Sözümüzü dinletmenin yolunu her daim bağırmaktan geçtiği düşünülüyor ama bu çok yanlış bir tutum. Çocuğumuz ile konuşurken sesimizi gayet sakin bir tona bürümeli, onunla aynı boy seviyesine gelip göz teması kurmalıyız. Böylelikle yukarıdan emirler yağdıran ve bağıran bir anne olmaktan çıkıp onun ne istediğini önemseyen ve ona değer veren bir anne olursunuz.

canımanne3

Otorite baskıdan meydana gelir ve baskı kişinin geri adım atmasına neden olur. Böyle bir durumda da çocuğunuz asi ve mutsuz bir hal alır. Doğal olarak anne babalar da bu durumda huzursuz, mutsuz olurlar. Yani mutlu çocuk sahibi olmak tamamen biz ebeveynlerin elinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ