Canım Anne

patik modeli (Tunus işi) yapılışı

patik modeli (Tunus işi) yapılışı

patik modeli (Tunus işi) yapılışı

Arkadaşlar sonunda patiklerim bitti. Yapılışı bıraz karışıktı bende bol bol resim çektim sizlere. Eminim anlatabilirim. Biraz zor olacak bakalım anlatabilecekmiyim
Önce bu patik tunus işi ile yapıldı. Yapılışına buradan bakabilirsiniz. O benden daha iyi anlatmış.http://www.teddys-handarbeiten.de/xhak-tun-grundanleitung1.htm
Bu verdiğin sayılar 38-39 numara içindir arkadaşlar siz sayınızı kendinize göre ayarlayın lütfen.
 
İki renk ip kullandım ve ipim Kartopu Flora.Buralarda çorap ipi diyorlar. 10 zincir çekiyoruz ve her sırada iki kenarından arttırıyoruz. Kenarlara bir kez daha girdiğinizde artmış oluyor. Bir sıra beyaz bir sıra mavi ördüm.
 
Toplam 20 sıra yaptıktan sonra arttırmayı bitiriyoruz. Elimizde 50 ilmek oluyor. Sonra düz çıkıyoruz, oda tam 21 sıra oluyor. Sonra ipi koparıp tam ortadan 10 ilmek alıyoruz. Şimdi topuk kısmını yapacağız. Arttırdığımız bölüm ayağımızın parmak bölümleri, düz ördüğümüz yerse altıdır arkadaşlar.
 
Şimdi örerken son ilmeye geldiğimizde kenarlardanda alarak toplama işlemini yapacağiz. Toplama işleminde 2-1-2-1 şeklinde toplanacak. Her sırada ayrı ayrı toplayalımki dengeli olsun. Bir bir toplarsak fazla kalıyor bu defa topuk cok yüksek ve dengesiz oluyor.  Buranın resimlerini bol çektim arkadaşlar başka türlü anlatamazdım.
 
 
Kenarları bu şekilde oluyor arkadaşlar.
 
Şimdi yukarıdaki gibi patiğimiz bitiyor. Üzeri için kirpi ip kullanacağız. Ben mavi bulamadım sonra tekrar sarı ördüm arkadaşlar onu resimledim. Burada bilmemiz gereken ipucu kirpi ipi aldığımızda ters taraftan örün. Yani püsküllerin yatış yönünde. Ters örersek az tüylü oluyor ve çok çirkin gözüküyor. Ben o hataya düştüm siz düşmeyin.
Üzeride tunus işi olacak. Yine 10 ilmekle başlıyor ve aynen digerindeki gibi her sırada her iki kenardan birer ilmek arttırıyoruz. Toplam 11 sıra olduğunda da tam tersi işlemi yapıyoruz. Her iki kenardan birer ilmek kesip 10 sırada bu şekilde öreceğiz. sonra bitiriyoruz. Bakın aşağıdaki gibi olacak.
Sonra mavi boncuğun kenarlarını sıkiğne yaparak iki göz yapıyoruz. Ben boncuğun içinden ip geçirip kenarlarına bağladım, sonra sık iğne yaptım.
 
 
Sonra kenarlarından iğne ile dikiyoruz. Tığla kenarlarına sık iğne yapıp bitiriyoruz. Burnunuda ponpon yapıyoruz. Kudela ilede ağzını yapıyoruz. Patiğimiz bitiyor. Güle güle giyin. Umarım anlatabilmişimdir.
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın