Canım Anne

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Kirli çamaşırları koyabileceğiniz veya banyoda değerlendirebileceğiniz penye ipten sepet yapımını detaylı bir şekilde içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kendin yap ev dekorasyonu fikirlerini seviyorsanız penye ipten sepet yapımı sizin için oldukça eğlenceli bir fikir olacaktır. Evinizde bulunan düz çamaşır sepetlerinden sıkıldaysanız eski penye kumaşları değerlendirip kendinize yeni bir sepet yapabilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan sepetin tabanı için eski bir sepeti kesebilir ya da sağlam bir karton kullanabilirsiniz. Penye ipleri almak yerine evde eski olan ve kullanmadığınız penye kıyafetlerinizi kesip kullanmanızı öneririz. Böylelikle sepetiniz oldukça ekonomik olacaktır.

Penye İpten Sepet Yapımı

Gerekli Malzemeler: kalın tığ, renkli penye ipler, sepet için karton taban gereklidir.

Yapılışı: 

  • Kalın bir tığ ile penye ipinizi alıp içerisinin genişliği büyük zincirler örmeye başlayın. Kartonunuzun tabanına göre zincir sayısını değiştirebilirsiniz.
  • İlk sırayı bitirdikten sonra  üst sıralara aynı şekilde işleme yapın.
  • Eğer birden fazla renkte penye ip kullanacaksanız 3-4 sıra örüp ipi sabitleyip diğer ipi batarak bir kaç sırayı farklı renk ipte yapın.
  • İsterseniz kalp, çiçek gibi şekiller de septin işlemesine yapabilirsiniz.
  • Sepetinizin yüksekliğine göre onun katları olacak şekilde ilerleyebilirsiniz.
  • En son katınızı daha sık zincirle örmeniz gerekir. Böylelikle dik durmasını sağlarsınız. Aksi takdirde aşağı doğru kendini bırakabilir.
  • Örmeniz bittikten sonra zevkinize göre penye sepetinizin üzerine isterseniz şekiller, kurdaleler veya boncuklar yerleştirip süsleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ