Peynir Altı Suyu Faydaları

Peynir Altı Suyu Faydaları
Peynir altı suyu, peynir üretiminde kovalarının dibinde biriken, arta kalan sudur. Bazı ülkelerde içecek olarak tüketilir. Gıda endüstrisinde yiyeceklerin protein değerinin artırılması için toz haline getirilerek katkı maddesi olarak kullanılır.

Peynir altı suyu çoğumuzun attığı döktüğü fakat yararını bilmediği yararlı bir sudur. Genellikle peynir paketlerinin altında kalan bu suyu atmamanızı öneririz. Peynirin yan ürünü olarak işletmelerde yapılan bu ürün genellikle kanser hastalıklarına çare olarak görülmektedir.

Peynir Altı Suyunun Faydaları

  • Peynir altı suyunun en bilinen faydası antibiyotik etkisi yaratmasıdır. Vücutta yer akan mikroplarla savaşıp bunların oluşumu engellemektedir. Vücutta mikrop oluşumu var ise durdurmaktadır.
  • Şeker seviyesini dengelediği için diyabet hastaları için tüketimi önerilmektedir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Peynir altı suyunda bolca kalsiyum bulunduğu için kemik erimesi sorununun önüne geçmektedir. Belli bir yaştan sonra mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.
  • Kış aylarında grip önleyici olarak kullanabilirsiniz. Peynir altı suyunu direk tüketmek sizin için zor geliyor ise bal ve limon ile karıştırıp tadını bastırabilirsiniz.
  • Son zamanlarda diyet yapanların listesinde sıkça bulunan peynir altı suyu yağ yakımını hızlandırır. Zayıflamak isteyenler için oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Mide problemleri için peynir altı suyunu tüketebilirsiniz.
  • Peynir altı suyunun bilinen en önemli bir diğer faydası da yaşlılığı geciktirmedir. Sürekli peynir altı suyu tüketen kişilerde yaşlılık daha geç oluşmaktadır.
  • Peynir altı suyunun çocuklarda kullanılması büyüme ve boy uzamasını desteklemektedir.
  • Son olarak peynir altı suyu spor yapanların sıkça kullanması gereken protein kaynağıdır.

Peynir altı suyunun tazesini biz hamur işlerinde kullanıyoruz. Buz poşetine koyup dondurucuya atarak da oğlumun biberon mamasIna katıyorum. Fikir olabilir herkese

peynir altı suyu besin değerleri
Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 26
Toplam yağ 0,4 g
Kolesterol 2 mg
Sodyum 54 mg
Potasyum 161 mg
Karbonhidrat 5 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 5 g
Protein 0,9 g
A Vitamini 12 IU C Vitamini 0,1 mg
Kalsiyum 47 mg Demir 0,1 mg
B6 Vitamini 0 mg B12 vitamini 0,3 µg
Magnezyum 8 mg

Evde peynir yapımı – Köy peyniri nasıl yapılır – Püf noktalarıZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ