Pişirme Esnasında Besin Kayıpları Nasıl Önlenir?

Pişirme Esnasında Besin Kayıpları Nasıl Önlenir?

Canlı yaşamı için gerekli olan beslenmenin en sağlıklı şekilde yapılması önemlidir. Düzenli ve sağlıklı olarak yapılan beslenme, vücudunuzun direncini arttırmakta, hastalıklara karşı bir kalkan görevi olarak rol almaktadır. Her gıdadan tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Ancak bu gıdaların miktarı ve pişirilme süreleri, gıdanın kalitesini ve değerini gösterecektir.

Aşırı pişmiş yiyecekler, insan sağlığına zararlı olduğu gibi, hastalıklara da yol açmaktadır. Bunun için yiyeceklerinizi pişirirken ayarında pişirmek gerekecektir. Bu pişirme nasıl ve ne kadar bir sürede olmalıdır? Mesela; et ve et ürünlerini pişirirken aşırı pişirmemeniz gerekmektedir.

Izgarada veya fırında pişirilen etlerinizin yumuşak olması, kuru olmaması ve özellikle yanmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu noktalara dikkat etmeniz durumunda etin besin değerini kaybetmemiş olursunuz.

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurta ise, tam ayarında pişirilmesi durumunda yüksek kalitede besin değeri aktaracaktır. Çok sert ve uzun sürede pişmeyen bir yumurta, besin değeri açısından yüksek bir verim sağlayacaktır. Bebekleriniz ve çocuklarınız için sabah kahvaltılarında rafadan yumurta yaparak, yüksek kalorili bir besin yapmış olursunuz.

Gıdaların Pişirme Süreleri

Gıdaların pişirme sürelerinin fazla olması, besin değerinin azalmasına yol açacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurularak yapılan yemekler, sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Aileniz ve sevdikleriniz için sağlıklı ve yüksek besin değeri olan gıdalar yapmak için, gıdalarınızı az pişirmelisiniz.

 

Özellikle mikrodalga fırında yapılan yiyecekler için, pişirme sürelerini gösteren kılavuza göre yemeklerinizi hazırlamalısınız. Balık gibi et ürünlerini az pişirmelisiniz. Sebze türlerinden yemek yapmanız durumunda, sebzelerinizi fazla pişirmemeye özen göstermelisiniz. Fazla pişen sebzelerin besin değerinin düşeceğini unutmamalısınız.

Süt ürünlerinden yiyeceklerinizi hazırlamanız durumunda sütün fazla pişirmesini sağlamalısınız. Sütün içindeki bakterilerin yok olup, gıdanın sağlıklı olması için iyice kaynamış bir süte sahip olmanız gerekmektedir. Her ürünün pişirme süresi, içinde barındırdığı besin değeri için büyük önem taşımaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ