Plastik Şişelerle Dekoratif Gereçler

Plastik doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir. Plastikler belli bir sıcaklık ve basınç altında, petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde edilir. Doğal bir maddeden oluşmadığı için de plastik ürünlerin doğada çok uzun sürede kaybolduğu artık bilinmektedir. Örneğin plastik poşetler doğada 1000 yıl, plastik ve pet şişeler ise 450 yıl yok olmamaktadır. Bu yüzden evimize ister istemez soktuğumuz plastik maddeleri mümkün olduğunca atıl durumdan kurtarıp geri dönüştürmeye çalışmakta fayda var hanımlar.

plastik-siselerle-dekoratif-gerecler-5

Ev dekorasyonu fikirleri arasında hızla kendine yer edinen plastik şişelerle dekoratif gereçler yapma çalışmaları gün geçtikçe farklı fikirlerle gelişmeye devam ediyor. Doğadaki varlığını yüzyıllar boyunca sürdüren plastik şişeleri değerlendirme konusunda duyarlı insanların, çevrecilerin her gün farklı bir yaratıcılık örneğiyle hayat verdiği plastik objelerle karşılaşıyoruz neredeyse.

plastik-siselerle-dekoratif-gerecler-3

Kendin yap projeleri olarak da adlandırabileceğimiz bu çalışmalara bazı örnekler vermek istiyoruz. Plastik şişelerden yapabileceğiniz dekoratif saksılarla başlayalım. Balkon zeminlerinde hatta duvarlarında dekoratif bir görüntü de verecek olan bu saksılara çeşitli çiçekler ekebileceğiniz gibi; maydanoz, dereotu gibi faydalı bitkiler de ekebilirsiniz. Plastik şişeleri çeşitli boy ve formlarda kesip kağıt, kumaş gibi malzemelerle kaplayarak farklı yerlerde kullanabileceğiniz kutular, sepetler yapabilirsiniz.

plastik-siselerle-dekoratif-gerecler-1

Kalemlikten tutun da patates soğan saklama kabına kadar geniş bir skala mevcut bu konuyla ilgili. Yine plastik şişeleri uygun formlarda kesip biçerek ana malzemesini oluşturacağınız avize, abajur, mumluk gibi eviniz için dekoratif objeler de yapabilirsiniz. Yüksek ısıya maruz bırakarak farklı formlara getirebileceğiniz plastik şişe parçalarına değişik materyaller ekleyerek takılar, sineklikler yapabilirsiniz.

plastik-siselerle-dekoratif-gerecler-4

Çocuklarımızın geleceği için çevremizi temiz tutmak ve mümkün olan her şeyi geri dönüştürüp kullanmaya devam etmeliyiz.

Sitemizdeki dekorasyon bölümünden evinizle ilgili onlarca ilginç bilgi edinebilirsiniz. Sayfalarımızı sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızla paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ