Canım Anne

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Tedavisi

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Tedavisi

Renk körlüğü nedir? Genetik faktörlere bağlı bir görme bozukluğu olan renk körlüğü ile ilgili pek çok şey merak edilir. Gözde retina adlı bir tabaka bulunur. Bu tabakada pigmentler vardır. Retinada pigmentlerin eksik olması veya hiç olmaması halinde renk körlüğü olur. Kişi değişik renkleri ve gölgeleri ayırt edemez. Renk körü olan hastalar genellikle yeşil ve kırmızı renkleri algılayamazlar. Renk körlüğü belirtileri nelerdir ve renk körlüğü tedavisi nasıl olur gibi sorular da sıkça sorulur. Yazımızın devamını okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Renk Körlüğü Nedir

Renk Körlüğü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sitemizde yer alan Göz Nezlesi Nasıl Geçer? Göz Nezlesi Tedavisi konulu yazımızı da sizler için yayınladık. Renk körlüğü nedir konusuna geri dönecek olursak; renk körü olan kişiler değişik renkleri ayıramazlar. Bunun nedeni retinalarındaki pigmentlerin eksik olması ya da hiç olmamasıdır. Renk körlüğünde kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi renkler tanınmakta zorluk çekilir. Çoğu renk körleri yeşil ve kırmızı renklerin tonlarını bilmezler. Bazı hastalarda bu durum sarı ve mavi renkler için geçerlidir. Renk körlüğü tedavisi için okumaya devam ediniz…

Renk Körlüğü Tedavisi

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü nedir ve nasıl anlaşılır? Kişilerde renkleri tanıma yeteneğinin az oluşu şeklinde tabir edilen renk körlüğü retinadaki bir bozukluktur. Bir hastada renk körlüğü olup olmadığı yapılan renk görme testleri ile anlaşılır. Bilinen en kolay yol renkli iplerin karıştırılması ve hastadan renkleri ayırt etmesinin istenmesidir. Renk körlüğü teşhisi koyulmak için yapılan İshiara testinde hastadan değişik renk ve şekilleri etrafındaki diğer renklerden ayırması istenir. Bu işlemi başaramayan hastalar renk körlüğü tanısı koyulur. Peki, renk körlüğü tedavisi nasıldır?

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır

Renk Körlüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Renk körlüğü tedavisi nasıl olur? Renk körü olan hastaların yaşamları çok da fazla etkilenmez. Ancak bu hastalar doktorluk, polislik, pilotluk gibi meslekleri yapamazlar. Renk körlüğünün tedavisi kesin olarak yoktur. Ancak özel filtreli gözlüklerle ve kontakt lenslerle biraz olsun iyileşme sağlanabilir. Bu ürünlerden hangisinin kullanılacağına hastalığın çeşidine göre göz doktoru karar verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ