Renkler Çocukların Hayal Dünyasıdır

Renkler Çocukların Hayal Dünyasıdır

Renkler Çocukların Hayal Dünyasıdır

Her yaş diliminin zihinsel güdüleri ve yaratıcılıkları farklıdır. Bunları etkileyen parametreler ve dış bazlı faktörler vardır. Genel ve anlık psikolojiye bağlı olarak değişebilen davranışlar bireyin yaşadığı yaş dilimine göre farklılık göstermektedir. Aile içerisinde ebeveynlerin çocuklarına olan yaklaşım tipleri, onların geleceklerine direk etki göstermekte ve hayatlarının gidişatını belirlemektedir. Çocuk yetiştirmenin bir sanat olarak görülmesi gerekliliği ebeveyn kalitesini de belirleyen bir kriter olmaktadır.

renklerin-cocuklar-uzerindeki-etkisi

Çocukların dünyası biz yetişkinlerin dünyasından çok farklıdır. Bir olaya ya da duruma getirilen yetişkin yorumları ile çocukların yorumları arasında bakış açısı uçurumlar vardır. İnsanlar yaş ilerledikçe hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kaybettikleri için, durumlara perspektiften bakamazlar. Ancak çocuklar madalyonun diğer yüzünü de düşünerek hareket ederler. Bu sonuç ise bizlere kendi içsel dünyamızın ne denli karanlık, çocukların ise ne denli renkli olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda düşünüldüğünde renklerin çocukların dünyasına etkisi her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.

renkler

renkler-ve-cocuklar

Renklerin çocukların dünyasına etkisi ile bağdaştırdığımız bu konu üzerinde günlük hayatta gördüğümüz renklerin de büyük etkisi bulunmaktadır. Renklerin canlı oluşu ve çocukların daha renkli bir dünyada yaşaması, düşünce güçlerine direk etkisi olan bir oluştur. Bir çocuğun yağmur yağdıktan sonra çıkan gökkuşağını gördükten sonraki hissiyatları ile boğuk bir rüzgâr sonrası oluşan soluk hava sonrasındaki hissiyatları çok farklı olacaktır. Cinsiyetlerine göre çocuklar, kendilerine yakın olarak gördükleri renklere sahip olmak isterler. O renkler içinde kendilerini iyi hissederler. Renklerin çocukların dünyasına etkisi nasıl olabilir diye düşünmek gerektiği, renklerin hangi yönelimlere, hangi başarılara ittiği irdelenmelidir. Bir erkek çocuğun mavi ve yeşil gibi renkleri, bir kız çocuğun ise pembe ve sarı gibi renkleri kendine daha yakın bulması içgüdüseldir. Kendilerine ait olan kıyafetler, kalemler, defterler, odasındaki nevresimine kadar bu renklerin çoğunlukta olmasını isterler. Çocuklar iyi hissettikleri sürece psikolojileri de aynı oranda iyi olacaktır.

renklerin-etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ