Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

Kokusu ile çoğu kişinin sevdiği ve şifalı bitkiler arasında yer alan reyhan nasıl yetiştirilir içeriğimizden bulabilirsiniz.

Evde saksıda yetiştirilebilen bir bitki olan reyhan kokusu ile tüm eve huzur vermektedir. Hem tadı hem de rengi iç açıcı olan reyhanı yetiştirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Reyhan doğru bakılmadığı zaman kolayca solar bu nedenle doğru bakmak gerekir. Ayrıca reyhanın çok soğuk havalarda yetiştirilmeleri gerekir. Reyhan sıcağı seven soğuk ve rüzgar görmemesi gereken bir bitkidir. Ilıman bir yerde yaşıyorsanız reyhan yetiştirebilirsiniz. İster evde saksıda ister bahçede kolayca yetiştirebilirsiniz.

Reyhan Nasıl Ekilir?

Ocak şubat ayları gibi güzel ve besin değeri yüksek bir toprağa dikilmelidir. İlk olarak saksıya besin değeri zengin olan toprağı saksıya yerleştirip hafif nemlendirdikten sonra tohumlarımızı aynı tuz serper gibi ince bir tabaka halinde toprağın üzerine serpin. Daha sonra bir miktar toprağı elinize alıp tohumların üstünü kapamak için serpiştirin. Elinizle çok fazla bastırmadan toprağı tohumların üzerine kapatın. Daha sonra ise hafif bir sulama yaparak bir sonraki güne hazırlayın. Böylelikle ekme işlemi tamamlanmıştır.

Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

  • Reyhan saksını mutlaka güneş alan bir yere bırakın. Günde en az 4 saat güneş alması gerekmektedir. Rüzgar görmemesi ve soğuk değmemesi gerekir.
  • Reyhan su sevmemektedir. Bu nedenler haftada bir sulamanız yeterli olacaktır.
  • Reyhanı sularken çok fazla yapraklara değdirmeden kökleri sulaya özen gösterin.
  • Reyhan fidelerini aralıklı olarak ekmeye özen gösterin. Çünkü büyüdüklerinde alana ihtiyaçları olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=cjJNKDQp4BQ

Reyhan Nasıl Yetiştirilir

Reyhan Nasıl Yetiştirilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fatmayonca dedi ki:

    bilgi için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ