Sabah Kahvaltısının Önemi

Sabah Kahvaltısının Önemi

Sağlıklı yaşamın temeli düzenli beslenmekten , düzenli beslenmenin yolu ise ilk olarak kaliteli bir kahvaltıdan geçmektedir. Kahvaltı çok sevdiğimiz bir etkinlik olmasına rağmen günümüz şartlarında zaman yetersizliği, geç uyanma gibi nedenlerle kahvaltıya verilen önem gittikçe azalıyor. Ancak kahvaltı yapmamak için hiç bir bahaneniz olmamalı. Kahvaltı güne zinde başlamak için çok önemlidir.

Vaktiniz kısıtlı bile olsa okul ya da iş saatinize göre evden çıkmadan sadece 10 dakikanızı mutlaka kahvaltıya ayırmalısınız. Eğer detaylı kahvaltı etmeye vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız sadece bir kase tahıl gevreği ve süt ile kahvaltı sürenizi 2 dakikaya düşürebilirsiniz.

Kaliteli bir yaşam için düzenli beslenmek şart. Ana ve ara öğünlerinizi ihmal etmezseniz hem sağlıklı bir vücuda hem de diyete gerek kalmaksızın ideal bir kiloya kavuşursunuz. Ama ana öğünler içerisinde en büyük önem taşıyan kahvaltıyı hayatınızdan çıkarırsanız, kalan öğünlerin sizin için hiç bir fayda ifade etmeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca kilo kontrolünde zorlanarak, obeziteye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Sabahları vücudumuz güne başlarken kan şekerinin dengelenmesine ihtiyaç duyar, şayet kan şekeri dengelenmezse, zaman içerisinde türlü sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kahvaltı, kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak güne zinde başlamanızı sağlar.

Uzmanlar, uyandıktan sonra 2 saat içerisinde kahvaltı yapılması gerektiğini söylüyor. Eğer belirtilen saatler içerisinde kahvaltı yapılmazsa, gün içerisinde vücutta daha fazla yeme isteği ortaya çıkar ve metabolizmanın dengesi bozulmuş olur.

Çocuklar her zaman büyüklerini örnek alırlar ve nasihat daima ikinci planda kalmıştır. Bu yüzden çocuğun kahvaltı alışkanlığı kazanması da anne babanın kahvaltı düzeniyle yakından ilgilidir.

Değer sıralaması yapılacak olursa; kahvaltı altın, öğle yemeği gümüş, akşam yemeği bakır değerindedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ