Canım Anne

Sağlık için Uyku Düzeni Oluşturmanın Önemi

Sağlık için Uyku Düzeni Oluşturmanın Önemi

Sağlık İçin Uyku Düzeni Oluşturmanın Önemi

Gün içinde hepimize lütfedilen 24 saatlik bir zaman dilimimiz var. Etkili kullanmak bizim elimizde. Sağlık problemimiz, iş yaşamımızdaki problemler, iklim değişiklikleri, aile içindeki ilişkiler derken; gün içerisinde zaman zaman bunalabiliyoruz. Bu da ilk olarak bizim uyku düzenimizi etkileyerek bozuyor. Uyku, vücudumuzun onarılması için olmazsa olmazlardandır. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak istiyorsak, kaliteli uyumaya özen göstermeliyiz. Mesela uyku hazırlık sürecine en az uyumadan 2 saat önceden başlanması gerekir. Vücut kendini hazırlasın. Tok yatmak çok zararlıdır. Beyniniz uyuma esnasında kendi göreviyle uğraşması gerekirken, yediğiniz yemekleri sindirmekle uğraşır. Bu da sizin uyku kalitenizi epey etkiler.

saglik-icin-uyku-duzeni-olusturmanin-onemi

Düzenli Uyuyarak Sağlığa Kavuşmak Mümkün!

Düzenli uyku herkesin hayal ettiği; fakat başaramadığı bir gerçektir. Aslında biraz gayretle düzeltilebilecek bir şey. Neler yapabiliriz, gelin beraber inceleyelim:

  • Yeterli süre uyumak önemlidir. Her insanın günde en az 7 – 8 saatlik uykuya ihtiyacı vardır. Bunun için aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmak önemlidir.
    • Uykuya dalmadan önce dinlendirici bir müzik dinlemek veya kitap okumak rahatlatıcı etkisi yaratır ve daha çabuk uykuya dalmanızı sağlar.
  • Yatağınızın rahat olması da uyku kalitenizin üzerinde etkisi vardır. Yayları bozulmuş eski bir yatak, adeta sırtınıza batar. Bunun için sağlığınız için kaliteli bir yatak seçimi yapmalısınız.
  • Zamanında ve düzenli bir şekilde beslenmeye gayret edin. Güne sağlam bir kahvaltı ile başlayın. Mümkünse kahvaltınızı evinizde yapın, sağlıklı yiyeceklerle beslenin. Öğlen de iyi yiyebilirsiniz. Ancak akşam yemeğinizi hafif tutun ki mideniz hazmederken zorlanmasın.
  • Düzenli sporun uyku düzenine etkisi araştırma konusudur. Haftada 3 – 4 kez yapılan yarım saatlik bir yürüyüşün kaliteli uyuma sağladığı gözlemlenmiştir. Uyumadan 3 saat önce spor yapmayın, bu vücudunuzun dengesini bozabilir.

saglik-icin-uyku-duzeni-olusturmanin-onemi

Gün içerisinde şekerleme yapmak da iyi bir yöntem olabilir; ama bunun için özellikle öğlen saatlerini tercih edin. Uykunuz gelmeden yatağa geçmeyin, bu can sıkıcı olabilir. Beyniniz sürekli uyumaya kodlanacağı için, uykunuz çok daha geç sürede dalarsınız. Ve son olarak uyumadan 1 saat önce kahve, çay gibi içecekler içmeyin. Hem uykunuz kaçar hem de gece boyunca sık sık tuvalete kalkmak zorunda kalırsınız. Bu da uyu kalitenizi düşürür.

saglik-icin-uyku-duzeni-olusturmanin-onemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi