Canım Anne

Sağlıklı beslenme tabağı / Healthy eating plate


Sağlıklı beslenmek önemli elbette. Neyi ne kadar yemek gerek, nasıl pişirmeli, nelerden uzak durulmalı, başka neler yapılmalı?

Boşuna dememişler; ” bir fotoğraf bin kelimeye bedel ” diye… 

İşte karşınızda Sağlıklı beslenme tabağı! 

Harvard Halk Sağlığı Okulu web sitesinden edinilen bilgiler doğrultusunda hazırladığım bu tabak sayesinde bilmeniz gerekenler hep gözünüzün önünde olacak, kaçamak yapmak isteseniz de tabak vicdanınızı alarma geçirecek 🙂

Efendim, tabak 4 bölüme ayrılmış durumda. Bir öğünde hangi besin kaynağından ne kadar yemek gerektiği, bu gruba nelerin dahil olduğu yazılmıştır. Tabağın iç alanı yaklaşık olarak 21 cm.

Ayrıca tabağın çevresinde, sağlıklı yaşam için öneriler de bulunuyor.
Şimdi en eğlenceli kısıma geliyoruz; tabağın üst bölümünde mor, tebeşir ile yazılabilen bir alan bulunuyor. 

Dilediğinizi yazın. 
İster hedeflediğiniz kiloyu, eğlenceli bir sözü, başkasına servis ediyorsanız ona hitaben bir cümleyi yazabilir hatta resim bile çizebilirsiniz.

Toksik olmayan boyalarla hazırladığım için içiniz rahat olarak  tabağı gıda maddeleri ile tanıştırabilirsiniz.
Her ne kadar bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olsa da daha uzun süre renklerin canlılığını koruyabilmesi için elde yıkama önerilir.

Bu eğlenceli ve akıllı tabağı dilerseniz dekor olarak da kullanabilirsiniz. Mutfağınızın duvarında veya rafında sergileyebilir böylece daima yazılanları görerek bilinçaltınıza işleyebilirsiniz.

Fotoğraflarda gördüğünüz tabak, İngilizce hazırlanmıştır ancak Türkçe hazırlanması için bir engel yoktur 🙂
Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı verebilmek için eğlenceli bir yol. Ufaklıklar tabaklarındaki yemekleri bu bölümlere göre düzenlerken eminim eğlenceli olacaktır.
Beğendiğinizi umar, sevgiler sunarım 🙂

Özge / Glia

—————————————————————————————————-

A picture is worth a thousand words, and that’s why nutritionists use symbols and shapes to answer the question, “What should I eat?” 

So, here is your helper to remind you what to eat and how much to eat.
This plate is based on the information provided by Harvard School of Public Health website.

21 cm white porcelain plate ( standart dinner plate ) has a diagram showing the percentage of different food sources to be taken daily for a healthy eating.
( fork and knife aren’t included )

As you can see from the photos, the plate has all the information and some advices for healthy living. Also there is a purple chalkboard area on the side of the plate where you can write anything you want. 

* If you are on a diet program you can write reminders or your target.
* Maybe you can write some funny quotes to make your meal more enjoyable.
* Even you can draw some doodles for fun.
* Your imagination is the limit for using this area.

All the information is based on Harvard School of Public Health website.

If you would like to learn more please check this link: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/pyramid/

I may not be able to send this plate with a gift wrapping or in a fancy package instead I will do my best to wrap it securely and make this package finishes its’ journey safely.

If you have questions, please feel free to ask.

Thank you for looking.

Have a healty life 🙂

IMPORTANT NOTICE:
As stated on Harvard School of Public Health website; The aim of the Harvard School of Public Health Nutrition Source is to provide timely information on diet and nutrition for clinicians, allied health professionals, and the public. The contents of this Web site are not intended to offer personal medical advice. You should seek the advice of your physician or other qualified health provider with any questions you may have regarding a medical condition. Never disregard professional medical advice or delay in seeking it because of something you have read on this Web site. The information does not mention brand names, nor does it endorse any particular products.

So, please remember that this plate is just a simple reminder of eating healty food and can not be a part of a medical treatment or should not be taken as a medical advice.

Buy at Etsy/glia

Share on Tumblr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın