Sağlıklı Gebeliğin Sırrı: C Vitamini

Sağlıklı Gebeliğin Sırrı: C Vitamini

Her anne adayı sağlıklı ve güvenli bir hamilelik döneminin hayalini kurar. Bunun içinde yedikleri besinlerden yaptıkları egzersizlere kadar her şeyi kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapmak için çaba gösterirler. Şüphesiz ki hamilelikte anne adayının en çok dikkat etmesi gereken nokta tükettiği gıdaların bebeği ve kendi sağlığı için ne kadar güvenli ve sağlıklı olduğudur. Alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler kaçınılması gerekenlerin başında gelirken, tüketilmesi elzem olan gıdalar ve vitaminler de vardır. Anne adaylarına bu yazımızdaki en büyük önerimiz ise şu: Sağlıklı bir gebelik için C vitamini tüketin.

C vitamini yalnız gebelik dönemindeki anne adayları tarafından değil her yaş grubunun tüketmesi gereken bir besindir. Bunun başlıca sebebi ise C vitamininin insan vücuduna sunduğu çeşitli yarar ve avantajlardır. Örneğin C vitamini tüketimi yaraların hızla iyileşmesi, organların onarılması, kemik gelişimi ve güzel bir cildin anahtarıdır. Ayrıca antioksidan özelliğe sahip olması nedeniyle enfeksiyonlarla mücadelede de oldukça yarar sağlamaktadır. Sağlıklı bir gebelik için C vitamini tüketin dememizin başlıca sebebi ise anne adayı ve bebeğin ihtiyaç duyduğu kıkırdak, kemik ve bağ dokularının yapı taşını oluşturan kolajen adını verdiğimiz maddenin üretimine katkıda bulunmasıdır.

Yaş aralıklarına bağlı olarak gebelik döneminde ihtiyaç duyulan C vitamini miktarı da değişiklik göstermektedir. Eğer 18 ve 18 yaşın altında genç bir anne adayıysanız günlük almanız gereken C vitamini miktarı 80 mg’dır. Bu miktar 18 yaş üstü anne adaylarında ise günlük 85 mg’dır. C vitamini alabileceğiniz gıdalardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir; portakal (yaklaşık 124 mg), greyfurt suyu (yaklaşık 94 mg), kivi (yaklaşık 70 mg), brokoli (yaklaşık 51 mg) ve çilek (yaklaşık 49 mg). Bunlar dışında bazı anne adayları dışarıdan takviye olarak C vitamini almayı tercih ediyorlar ancak C vitamini kolaylıkla yediğimiz gıdalardan alınabildiği için dışarıdan takviye pek önerilen bir durum değil. Ayrıca bazı tip çevrelerince erken doğuma sebebiyet verdiği de iddia ediliyor. Siz iyisi mi sağlıklı bir gebelik için C vitamini tüketin ve bunu doğal yollardan gerçekleştirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ