Sağlıklı Saçlar için Doğru Beslenme

Cildimiz gibi saçlarımız da yediğimiz şeylere tepki vermektedir. Düzenli ve sağlıklı beslenirseniz eğer saçlarınız daha sağlıklı ve gür, dolgun olacaktır. Beslenme düzeninize dikkat ederek bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Peki saçlarımızın daha sağlıklı olması için neler tüketmeliyiz?

Saçların büyük bir kısmı proteinden oluşur. Dökülen ve yıpranan saçlarınızı geri gelmesini istiyorsanız protein odaklı beslenmelisiniz. Özellikle yağılan diyetlerde düşük proteinli beslenme ile beraber saçlar olumsuz etkilenmekte cansız, güçsüz kalmaktadır. Protein eksikliği büyük ölçüde saçları olumsuz yönde etkiler. Daha kuru ve cansız saçlara sebep olabileceği gibi dökülmelere de sebep olmaktadır. Bunu engellemek ve dökülen saçlarınızı geri kazanmak için ise haftada birkaç kez balık tüketmeniz de fayda var. Balık da proteinle beraber demir de bulunmaktadır. Bu mineral ve vitaminler sayesinde saç dökülmesi şikayetinden kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Yani saçlarınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız eğer dıştan kremler, şampuanlar kullanmak yerine içten fethetmeli sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Tüm balıklar elbette ki oldukça vitaminli ve saçlarınıza iyi gelecektir. Ancak somon ve alabalık gibi yağlı balıkları tercih ederseniz eğer etkiyi artırmış olursunuz.

Balık kadar sebze ve meyve tüketimi de bir o kadar önemlidir. Her gün mutlaka mevsimin sebze ve meyvelerinden tüketerek saçlarınızın sağlığını korumanız mümkündür. Özellikle C vitamini saçlarınızın kırılmalarını önleyecektir.

Mercimek, bezelye ve fasulye saçların daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayan vitamin ve minareleri barındırır.

Sağlıklı ve düzenli beslenirseniz eğer canlı, dolgun ve gür saçlara sahip olursunuz. Genel olarak haftada birkaç kez balık tüketmeli,  mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeli, bakliyatları yeterli miktarda almalısınız. Saçlarınızı dıştan beslediğiniz kadar içten de beslemelisiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ