Saksıda Fesleğen Yetiştirmenin Püf Noktaları

Saksıda Fesleğen Yetiştirmenin Püf Noktaları

Kokusu ile herkesi büyüleyen fesleğenin evde yetiştirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve püf noktalarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Fesleğen bitkiler arasında en güzel kokan, yemeklere konulduğunda çok güzel bir aroma veren bir bitki çeşididir. Yeşil yaprakları, güzel kokusu ile çoğu evde saksıda süs bitkisi olarak yetiştirilen fesleğenin bakımında dikkat edilmesi gereken belli başlı püf noktalar bulunmaktadır. Çoğu kişi yemeklerine koyacağı fesleğeni marketten veya pazardan almak yerine kendi saksısında yetiştiriyor. Çünkü fesleğen saksıda kaldığında buzdolabında kaldığı gibi çabuk bozulmuyor. Saksıda fesleğen yetiştirmenin püf noktalarını, nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde derledik.

Saksıda Fesleğen Yetiştirmenin Püf Noktaları

  • Fesleğen güneşi seven bir bitkidir. Günde en az 4 saat güneş alması gerekir. Fesleğen saksısını pencere önüne güneş alan bir yere bırakınız.
  • Fesleğeni ekerken toprağına özen gösterin. Toprağın humuslu olması ve preslenmiş olması gereklidir. İçerisinde organik gübre olmasına da dikkat edin.
  • Sulama yaparken bir püskürtme şişesine su koyup öyle sulayın.
  • Sulama sıklığını ise haftada bir kez iyi bir şekilde yaparak ayarlayın. Köklerine yapraklarına güzelce su verin. Kontrol ettiğinizde toprak yüzeyi kurumuş ise sulama yapabilirsiniz.
  • Saksı seçimi yaparken toprakla alaşımı olmayan saksıları tercih edin.
  • Daha gür olması için fesleğenler 10-15 cm civarı uzadığında makasla kesiniz.
  • Çok gübreleme yapmayın. Eğer yaprakları solmuş veya rengi gitmiş ise ek takviye bir defaya mahsus yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ