Salça Yapmanın Püf Noktaları

Salça Yapmanın Püf Noktaları

Yemeklerimizin vazgeçilmezi olan salçayı evde yaparken nelere dikkat etmelisiniz, püf noktaları nelerdir içeirğimizden bulabilirsiniz.

Salça Türk yemek kültürünün olmazsa olmazlarından biridir. Hemen hemen her yemeğe konulam salçayo evde kendinizde doğal ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Salça yaparken bazı püf noktalara dikkat ederseniz heö kıvamı hem de lezzeti olduça güzel olacaktır. Evde ister biber ister domates salçasını kolayca yapabilirsiniz. Kaynatarak veya güneşte hangisi yapacağınız tamamen size bağlıdır. Ama güneşte kurutulan salçanın kıvamı ve tadı daha yoğun olmaktadır. Ayrıca güneşte içerisindeki mikroplarda iyi bir şekilde yok olmaktadır. Fakat yaparken üzerini mutlaka tozdan ve böceklereen korumanız gerekir.

Salça Yapmanın Püf Noktaları

  • Salça yapacağınız domatesin ya da biberin kalitesi önemlidir. Domates salçası ise yerli olarak geçen domates türünü almanızı tavsiye ederiz. Biber salçasını eğer acı yapacaksanız acı biber tatlı yapacaksanız büyük kırmızı tatlı biberleri tercih etmelisiniz.
  • Salçayı kaynatarak yapacaksanız kıvamının iyi tutması için kaynatırken başında bekleyin ve karıştırın. Kaynatırken suyunu çekene kadar kaynatmaya özen gösterin.
  • Güneşte kurutacaksanız 3-4 gün boyunca bekleyin. Suyu çektiğinde güneşten alabilirsiniz. Güneşte kuruturken mutlaka üzerini temiz bir tülbentle örtün. Böylelikle üstüne toz, böcek gelmeyecek hijyenik kalacaktır.
  • Salça yaparken asla metal kaşık kullanmayın. Tahta kaşık yardımı ile karıştırın.
  • Salçanın bozulmaması için kavanozlara koyduktan sonra ters çevirip buzdolabına koyun. Böylelikle havası çıkacak ve bozulma riski de azalacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ