Sarımsak Filizlenirse Yenir Mi?

Sarımsak Filizlenirse Yenir Mi?

Sarımsak; vitamin ve mineral deposu olan bir bitki olup çok sayıda faydası bulunmaktadır. Sarımsağın bilinen en önemli özelliği antibiyotik etkisinin olmasıdır. Grip, nezle, astım rahatsızlıklarına, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi gelmesi de sarımsağın antiseptik işlevinin de önemli olduğunu gösterir. Antiseptik (mikrop kırıcı) özelliğinin dışında tansiyon ve kolesterolü düzenlemede, kanı temizlemede ve damar sertliği ve tıkanıklığını önlemede sarımsağın önemi büyüktür.

Ayrıca prostat, mide ve kalın bağırsak kanserlerine yakalanma riskini azaltır ve hastalıkların ilerlemesini önler. Sarımsağın antioksidan ve anti bakteriyel etkisi akne kaynaklı bakterileri yok eder ve cildi temizler. Ayrıca terletici etkisi sebebi ile ateş düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Peki, filizlenen sarımsak yenir mi? İnsanlar mutfakta uzun süre duran filizlenen sarımsakları genelikle yiyemeyecekleri düşüncesiyle çöpe atmaktadır. Ancak filizlenen sarımsak daha faydalı olup, antioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazladır. Yani filizlenmesi çürüdüğünün göstergesi değildir.

Filizlenen Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Filizlenen sarımsakların ürettikleri kimyasallar insanlar için çok faydalıdır. Sarımsak gibi bazı besinlerde filizlenme; değerli besinleri ortaya çıkarmaktadır. Filizlenen kısmında çok faydalı vitamin, enzim ve protein bulunmaktadır. Bu kısımları salatalarınızda ya da yemeklerinizde kullanarak değerlendirebilirsiniz. Filizlenmiş sarımsağın filizlenen sarımsak yenir mi demeyin, kanseri engellediği en önemli özellik olarak bilinmekle beraber, kalp rahatsızlıklarına ve kulak iltihabına iyi geldiği, hatta yaşlanmayı da kısalttığı da bilinmektedir.

Kendiliğinden filizlenen sarımsaklar haricinde, özellikle kendimiz de sarımsağı filizlendirmek istersek; bir kabın içerisine öncelikle az miktarda su koyup, sarımsağı suya hafifçe değecek şekilde kabın içerisine koyduktan sonra cam önüne yerleştirilir. Bu şekilde sarımsak 1 hafta kadar kısa bir sürede filizlendiğini görülmektedir. Sarımsak filizlendikten sonra ihtiyaçlarımız doğrultusunda filizlenen sarımsak yenir mi demeden gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ