Seçilen Bakıcının Çocuk Geleceğine Önemi

Seçilen Bakıcının Çocuk Geleceğine Önemi

Çocuk sahibi her anne çocuğuna kendisi bakmak, kendi elleriyle büyütmek ve gelişimini her an izlemek ister. Günümüzde çalışma hayatında kadınların da aktif olarak rol alması ve hayat pahalılığında kadınların da çalışmak zorunda olması, bu isteği zorlaştıran ve çeşitli yöntemler aratan bir durumdur. Bu durumun sonucunda ise yepyeni bir sektör olarak geçtiğimiz son 10 senede doğan dadılık ve bakıcılık oldukça önem arz eden bir iş koludur.

bakici-nasil-olmali

Ülkemizde 1 sene içinde en az 10 kere duyduğumuz bakıcı dehşeti adlı haberlerin ardından, bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler hususunda etkili maddeler koyulması gerekmektedir. Belli yaş dilimlerine göre hizmet veren bakıcılar konusunda profesyonel olarak çalışmalarını sürdüren bir firma ile görüşmek en doğru olanı olarak gözükmektedir. Ebeveynlerinden çok daha fazla zamanını bakıcısı ile geçirecek olan bir çocuğa en iyi şekilde bakılması, günlük yemek öğünlerinin aksatılmadan verilmesi, eğer bebek ise altını değiştirme zamanlarının atlanmaması gibi ufak ama önemli detayların da hesaba katılması gerekmektedir.

bebek-bakicilari

Bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de bakıcı olarak hizmet veren bireyin, çocuğa olan yaklaşım tarzıdır. Çocuk ile olan iletişimi, konuşmalarındaki tonlama, kişisel özellikleri, stres altında davranışları, şiddete eğilimli olup olmaması gibi konular, çocuğun geleceğine direk etki eden konulardır. Çocukluğunda korkutma bazlı iletişimden dolayı maruz kaldığı şiddeti anlatamayan çocuklar herkes tarafından bilinmektedir. Anlatamayan çocuklar içine kapanık olarak büyümekte ve gelişime kapalı olmaktadır. Mümkün olduğunca gülmesi, eğlenmesi gereken bir çocuğun oldukça fazla ağlaması, ağlatılması karakterine her an işleyebilecek özellikleri yansıtacaktır.

bakicinin-onemi

Bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de bakıcının bireysel eğitime verdiği önemdir. Seçilmesi planlanan bakıcının kendi kişisel temizliğine ve gelişimine verdiği önem, çocuğunuza da aynı şekilde önem vermesini gerektireceğinden bu konu hassasiyet taşımaktadır. Bu kriterin de göz ardı edilmemesi, çocuğun geleceğe dair sağlıklı bir yetişkin olmasında önemli etmenlerden olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ