Sınav Esnasında Şeker Ve Şekerli Besinlerin Tüketilmesi Faydalı Mıdır?

Sınav Esnasında Şeker Ve Şekerli Besinlerin Tüketilmesi Faydalı Mıdır?

Yıllarca sınavlara girecek öğrenciler şeker tüketirlerse zihinlerinin daha fazla çalışacağına inandılar ve ya inandırıldılar. Birçok kişi hatırlayacaktır sınavlarına girmeden önce anne babaları tarafından ellerine şeker tutuşturulduğunu. Okunmuş kesme şekerler, kafayı çalıştırır diye ağızlara tıkıştırılan bayramdan kalma akide ve ya cam şekerler.

Doğru bilinen en büyük yanlışlardandır sınavdan önce şeker yemek ve ya çocuklarınıza şeker yedirmek. Özellikle aç karnına alınan şeker çok hızlı bir şekilde kan şekerinin dengesini bozduğu için halsizlik ve dikkat dağınıklığına yol açmaktadır. Sınavlardan önce alınan şeker kan şekerini hızlı bir şekilde düşüreceği için sınava konsantre olamaz ve dikkatinizi veremezsiniz.

Sınava girmeden önce şeker ihtiyacı hissettiğinizde en sağlıklı olanı meyve yemektir. Meyveden alacağınız şeker miktarı düşük olacağı için kan şekeriniz düşmez ve dikkat dağınıklığı yaşamazsınız. Sınavlarda daha iyi konsantre olabilmek için mutlaka uykunuzu iyi almış olmanız ve sağlıklı bir kahvaltı yapmış olmanız gerekmektedir. Aç karnına ekmek üzerine sürülmüş çikolata sosu ve yanında içecek kahvaltı seçenekleri arasında en sağlıksız olanıdır.

Sınava Girmeden Önce Neler Yenmeli?

Sınava girmeden önce ister kendiniz isterseniz de çocuğunuz için fark etmez mutlaka sağlıklı kahvaltı yapmalısınız. Peynir, süt, haşlanmış yumurta ve ya omlet, mevsimine göre sebze ve en sonunda da meyve tüketerek sağlıklı bir kahvaltı yaptıktan sonra zihninizi açık tutacak her hangi bir kahve türü tüketebilirsiniz. Meyve yemek isterseniz de gene mevsimine göre meyveler tercih edebilirsiniz. Şeker oranı daha az olan meyvelerden tüketmeniz daha iyi olacaktır konsantrasyon açısından.

Muz, kivi, greyfurt, çilek gibi meyveleri tüketebilirsiniz. Sınav esnasında yanınıza mutlaka su almanızda yarar var. Ayrıca kuru meyve tüketimi ve kuru yemiş tüketimi de sınav öncesi size iyi gelecektir. Özellikle ceviz ve fındık beyne iyi gelen kuru yemişlerdendir.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ