Sirke Nedir? Kaç Çeşit Sirke Vardır?

Sirke Nedir? Kaç Çeşit Sirke Vardır?

Sirke Nedir? Kaç Çeşit Sirke Vardır?

Sirke günümüzde mutfakta sos olarak kullanılan, aynı zaman da eski çağlardan beri şifa olarak bilinerek, alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, faydalarının çok olduğu bilinen ve birçok çeşidi olan bir karışımdır.

Kaç Çeşit Sirke Vardır?

Eski zamanlardan bu yana gelen sirke yapımı geleneği ve sirke çeşitleri oldukça yaygındır. Kaç çeşit sirke vardır? Sorusunun cevabı yaklaşık olarak 20 çeşit sirke vardır olarak verilebilmektedir.

sirke-nedir-kac-cesit-sirke-vardir

Sirke Çeşitleri

Neredeyse her meyve ve bitkinin sirkesi yapılabilmektir. Her sirkenin farklı isimi, farklı tadı ve yararları vardır. Sirke çeşitleri, faydaları ile birlikte bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

  • Elma Sirkesi: Kan dolaşımını, kan basıncını düzenleyen elmadan yapılıp, eski çağlardan günümüze kadar gelen sirke çeşididir.
  • Üzüm sirkesi: Üzüm sirke antioksidan özelliği taşıyan ve bağışıklık sistemi ile dost olan sirke çeşididir.
  • Ardıç Sirkesi: Ardıç ağacının meyvelerinden yapılan bu bitki hastalıklara karşı oldukça kuvvetli bir mikrop öldürücüdür.

sirke-nedir-kac-cesit-sirke-vardir

  • Karanfil sirkesi: Adı gibi karanfilden yapılmış olan bu sirke türü, mide rahatsızlıklarını gidererek bulantı ve kusma gibi şikâyetleri önler.
  • Nane sirkesi: Gaz şikâyetlerinin en büyük düşmanı olan, nane sirkesi, naneden üretilen bir sirke türüdür.
  • Çilek Sirkesi: Çilek sirkesi, tam bir vitamin takviyesidir ve bağışıklık dostudur.
  • Nar sirkesi: Nar mucizesi ile birleşen sirke türü kanserin en büyük düşmanlarından biridir. Ayrıca cilde iyi geldiği bilinmektedir.

sirke-nedir-kac-cesit-sirke-vardir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ