SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER

SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER

 

Ergenlik döneminde  vücutta  oluşan bir takım hormonal düzensizliklere bağlı olarak vücutta fazla yağ salgılanır ve gözeneklerin tıkanması sonucu sivilce meydana gelir. Sivilce içindeki iltihap  oluştuğu yerdeki gözeneği büyüterek bulunduğu yerin çukurlaşmasına sebep olur. Sonrasında sivilcenin çıktığı alanlarda bir takım izler meydana gelir. Uzun süre önce oluşmuş ve cilt yüzeyinin çok derininde bulunan sivilce izleri  için bir takım tedavi yöntemleri mevcut olsa da tamamen geçmesi mümkün olmayıp en aza inidirilebilir.

Bugün kullanılan hiç bir yöntemde sivilce izleri tamamen geçmemekte ancak mümkün olduğunca küçültülebilmektedir.Daha çok profesyonel yöntemlerle bu konuda oldukça güzel sonuşlar alınabilmektedir.Yine dermatoloji laboratuarlarında bu yönde yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiş oldukça başarılı ürünler mevcuttur.Bu yöntemlerin dışında evde yapacağınız bir takım uygulamalarda sivilce izleri için çözüm bulabilirsiniz

Sivilceli cilde sahipseniz en başında yapmanız gereken öncelikli olarak bir dermatoloğa görünmek ve doktor uygun gördüğü taktirde sorunu kökünden hallletmek için uygun tedavi yöntemini seçmektir.Bilinçsiz yapılan kulaktan dolma uygulamalar ile durum daha da kötüye gidebilir.Cildiniz ile fazla oynamak,gerekli temiziiğin yapılmaması,sivilceleri sıkmaya çalışmak sivilce izlerinin olusumunu arttırabilir.

Şimdi gelin yukarıda açıkladığımız bu yöntemlere biraz değinelim.

Dermobrazyon(cilt soyma)

Elmas uçlu küçük başlıklarla cildin soyulması işlemidir.Cildin bir iki kat alt tabakasına kadar soyma işlemi gerçekleşir.İşlem sonrasında ciltte kızarıklıklar meydana geleceği ve yeni cilt çıkacağı i için işlemi kış aylarında (güneş ışığına maruz kalınmamalıdır) yaptırılması ve güneş koruyucu ile cildin korunması önerilir.

Salisilic asit ile cilt soyma

Bu işlem dermatologların önerdiği bir takım kremler veya cilt tipinize uygun dozlarla hazırlanmış salisilic asit karışımı ile evde uygulanabilmektedir.Yine yüksek faktörlü güneş kremleri ile cildin korunmasını gerektirir.

Lazer sistemi

Belli bir ısıda uygulanacak tedavi ile soyma işlemi gerçekleştirilir.Aynı zamanda kolajen yapı uyarıldığı için cilt dokusu sıkılaşır ve zamanla sıkılaşma gözlemlenir.

Evde yapılan uygulamalar

Bu yöntem diğer uygulamalara destek amaçlı evde hazılanacak maskeler ile uygulanır.Kil,maya,salyangoz özütü,limon ,çay ağacı yağı(tea tree oil) ve buz ile yapılacak uygulamalar ile zamanla cilt dokusunda sıkılaşma meydana gelir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ