Smokin Hırka Yapılışı 5.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 5.Bölüm

Malzemeler; siyah ve beyaz renkli ip ( benim %100 akrilik mevsimlik örgü ipi kullandım fakat tercihe gore degisebilir ) , 4 numara tunus şişi ( ipinize uygun no.da olmalı )

* istenilen ölçülerde siyah ip ile zincir çekerek bir düz bir ters örgümüze başlıyoruz. Lastik kısmını 5-6 sıra ters-düz devam ederek tamamlıyoruz. Kenar lastiğine denk gelecek taraftan beyaz ipimizi bağlayıp ilk sırada sadece lastik kısmini , sonrasında her iki sırada birer ilmek beyazı artırarak örüyoruz. Bu şekilde örgü her iki sırada sağa yada sola bir ilmek arta arta devam ediyor.

* Koltuk hizasına kadar bu şekilde devam ederek geliyoruz. Koltuk için 3 sırada birer tane olmak üzere toplamda 3 ilmek eksiltiyoruz. 1-2 yaş ölçüsü için ideal kesim bu. Daha büyük örerseniz kesilen ilmek sayısını uygun ölçüde artırmalısınız.

* Yaka kısmına geldiğimizde ilk sırada 10 ilmek birden kesiyoruz. ( beden ölçüsü farklı ise ve sayıları ayarlamakta güçlük çekerseniz videoyu dikkatli izlediğiniz takdirde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. ) Sonrasında her sırada iki ilmek eksilterek kol evinden sonraki uzunluğa erişene kadar bu şekilde devam ediyoruz.

* Arka kısmında ise alt lastik sonrası düz ve koltuk kesimi dışında hiçbir detay olmadan düz bir şekilde tamamlıyoruz.

* Biten ön parçalar ve arkayı omuz kısmından birbirine dikiyoruz. İğne ile dikebilir ya da tığlama işlemi ile birleştirebilirsiniz. Ben iğne ile ilmekleri birbirine bitiştirmeyi tercih ettim.

* Önler ve arka kısım birbirine omuzdan birleştikten sonra kol kısmına gelen ayrımdan ilmek alarak kolu oluşturmaya başlıyoruz. Mevcut olan ilmek sayısı az geleceği için baslangıç ve son kısımda artırmalar yapıyoruz. Yaptığınız ölçü farklı ise deneyerek yeterli artırma sayısını bulmalısınız.

*ilk sırada artırmalar bittikten sonra kol ağzındaki lastik kısmına dek aynı şekilde artırma eksiltme yapmadan düz örüyoruz.

* Kol ağzına geldiğimizde lastiği örmek üzere beyaz ipi bağlıyoruz. Bir sıra örüyoruz beyaz ile. İkinci sıraya geçince bir çift bir tek ters-düz örerek kol lastiğinin daralmasını sağlıyoruz. Beyazın üçüncü sırasında eksilteme vs. yapmadan düzü düz tersi ters alarak 6-7 sıra kol lastiğini örüp tamamlıyoruz.

* Son olarak dikilip hırka haline gelen örgümüzün yaka kısmının örülmesi kalıyor. Herbir ilmekten yeni ilmek çıkararak şişimize bir defada hepsini topluyoruz. Ters düz lastik olarak yaka kısmı istediğimiz şekilde kapanana kadar örüyoruz.

Son olarak dikdörtgen ördüğümüz bir parçayı fiyonk haline getirip hırkanın yaka kısmına papyon olarak dikiyoruz. Kolay gelsin ..

Smokin Hırka Yapılışı 1.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 2.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 3.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 4.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 5.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 6.Bölüm

Smokin Hırka Yapılışı 7.Bölüm

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ