Soba Nasıl Yakılır? Soba Yakmak ile İlgili Püf Noktaları!

Soba Nasıl Yakılır? Soba Yakmak ile İlgili Püf Noktaları!

Her ne kadar artık pek çok yerde doğalgazın rahatlığına kavuşmuş olsak da odun ve kömür sobalarının verdiği ısının yerini hiçbir şeyin tutmadığı nostaljik sohbetlerin ana konusudur. Bugün hala kışın soba ile ısınan, soba yakmak durumunda olan kişilerin sayısı oldukça çok olduğundan soba nasıl yakılır sorusu da bu oranda sıkça sorulmaktadır. Odun ve kömür sobası yakmak aslında hiç de tahmin edildiği kadar kolay bir iş değildir. Soba yakmak konusunda bazı püf noktalarını bilinmezse saatlerce uğraşmanın yanı sıra bütün evi dumanlar da kaplayabilir.

soba-yakmak
Soba Nasıl Yakılır

Soba Nasıl Yakılır?

Kömür ve odun sobası yakmak ya da soba nasıl yakılır denince ilk akla gelen kestane pişirmektir. Sobanın üzerinde pişirilen kestanelerin tadına doyulmaz. Canimanne.com olarak sobada kestane pişirmek gibi bir durumda olmayanlar için aynı tadı yakalayabileceğiniz Kestane Nasıl Pişirilir? Konulu yazıyı daha önce yayınlamıştık. Bugün ise soba yakmak ile ilgili püf noktalarını sizlerle paylaşacağız. Özellikle köylerde yaşayanlar soba tutuşturmak için ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Ancak bilmeyenler için soba nasıl tutuşturulur ve nasıl yakılır sorularının cevapları yazımızın devamında detaylandırılmıştır.

soba-yakmak
Soba Yakmak Nasıl Olur

Soba Yakmak Hakkında Püf Noktaları!

Soba yakmak sırasında tütmesi ve ne kadar uğraşsanız da yanmaması gibi durumlarla karşılaşılır. Soba yakmanın püf noktaları aşağıdadır.

  • Sobanın yanması odun sobası mı, yoksa kömür sobası mı olduğuna da bağlıdır. Odun sobası yakmak için öncelikle odunlar sobanın içine piramit şeklinde dizilmelidir. Yani sobanın tam orta noktasına kalın ve büyükçe bir odunu yerleştirin, diğer ince parçaları etrafına dik bir şekilde koyun.
  • Soba yakarken, sobanın iç tabanına kalın parçaları yatay şekilde koyarsanız yanması zorlaşacaktır.
  • Kömür sobası yakmak için de sobanın içine önce birkaç parça ince odun koyun. Daha sonra kömürleri yerleştirin. En üste yeniden ince odunlar koyarak tutuşturmayı deneyin.
  • Sobayı yakmak için gazete kağıdı kullanırsanız anlık bir yanma olacak, ancak hemen sönecektir.
  • Sobanızı yakarken çıradan yararlanmanız sobanın hemen tutuşmasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ