Stresin Cilde Etkileri

Cildimizi birçok faktör etkilemektedir. Aşırı güneşe maruz kalmak, yetersiz-düzensiz beslenmek, az su içmek, hormon değişiklikleri gibi birçok nedenin yanı sıra cildi streste olumsuz yönde etkilemektedir. Stres kısa süreliğine oluşur ve iyi kontrol edilirse olumsuz sonuçlar doğurmayabilir. Ancak uzun süre yaşanan stresler insanlarda kalıcı rahatsızlık ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Stres durumunda vücudumuz olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuz etkilenme de cildimize yansımaktadır.

stresin-cilde-etkileri-3

Stres vücudumuzdaki yağlanma oranını artırır. Bu da yüzümüzdeki gözenekleri tıkayacağı için sivilce ve yaralar oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Eğer bu süreçte cilt temizliğinize dikkat etmezseniz kalıcı izler bırakma ihtimali çok yüksek olacaktır. Bu gibi durumlarda cilt temizliğinizi düzenli olarak yapmak sonuçları hafifletecektir.

stresin-cilde-etkileri-5

Stresli durumlarda cildimize daha az kan dolaşımı olmaktadır. Bu da cildimizin daha yorgun, solgun gözükmezi anlamına gelmektedir. Stresle doğru şekilde kontrol edilmediğinden ne yazık ki olumsuz birçok hastalığa, rahatsızlığa neden olmaktadır. Cilt sorunları da bunlardan sadece biridir.

A shot of a stressed and ill businesswoman

Stres dönemlerinde kan dolaşımı az olduğu için cildinizdeki hücreler kendini daha yavaş yeniler. Bu da cildinizin kurumasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilir. Eğer cildinizin kuruduğunu hissederseniz cilt tipinize uygun nemlendirici ve bakım ürünleri kullanmanız iyi olacaktır.

Yoğun stres yaşadığımız dönemlerde ciltte kaşıntı, kabarıklık gibi olumsuz etkiler yarattığını fark edebilirsiniz. Cildiniz tahriş olabilir bu da kötü görünmesine ve daha çabuk yaşlanmanıza sebep olabilmektedir.

stresin-cilde-etkileri-2

Stresi kontrol altında tutmak ve hafifletmek için düzenli ve sağlıklı beslenmeli, yeterli su tüketilmelidir. Açık havada yapacağınız yürüyüşler de stresinize iyi gelecektir. Meyve ve sebze tüketiminize dikkat etmeniz iyi olacaktır. Fazla yağlı ve aşırı ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve aşırı kafeinli ürünler kullanmayı azaltmalısınız.

stresin-cilde-etkileri-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ