Sütü Gelmeyen Anneler İçin Doğal Destek

Sütü Gelmeyen Anneler İçin Doğal Destek

SÜTÜ GELMEYEN ANNELER İÇİN DOĞAL DESTEK

Hamilelik ile başlayan annelik süreci, kimi zaman zorlu ve ağrılı, kimi zamansa bebeğin ilk tekmeleriyle beraber sevinç gözyaşları dökülen özel bir dönemdir. Bu süreçte, anne adayının düzenli ve uygun gıdalarla beslenmesi ve moralinin yüksek olması, doğacak bebeğinin ruhsal ve bedensel durumunu önemli ölçüde etkilemektedir. Gebeliğin son üç ayını temsil eden üçüncü trimesterda anne adayının göğüslerine süt gelmeye başlar. Doğum sonrasında ilk gelen kolostrum sütü ardından emzirme dönemine girilir. Süt üretiminde bazı sıkıntılar hasıl olabilir. Burada sütü gelmeyen anneler için doğal destek olabilecek, süt arttırma yöntemlerine değineceğiz.

sütü-gelmeyen-anne

Süt Arttıran Besinler

Endişe ederek sütlerinin daha da azalmasına neden olan anneler öncelikle sakin olmalı ve yalnızca bebeğini doğru bir şekilde emzirmeye odaklanmalıdırlar. Sütün doğumdan hemen sonra bol bol gelmesi mümkün olamayabilir. Bu nedenle sık ve kaliteli bir emzirme sütlerin çoğalabilmesi için ilk şarttır. Bunun dışında doğal gıdalardan bazılarını sıklıkla tüketmek sütün artmasında önemli bir etkendir. Bebeklerini emziren ancak sütü gelmeyen anneler için doğal destek, süt arttırıcı (galactogoguedur ) yiyecekler tüketilmesi önem taşır.

anne-sagligi

Süt Arttıran Besinler

  • Taze beyaz üzüm anne sütünü arttırıcı maddeler içermektedir.
  • Kuru incir
  • İncir ve havucun kür halinde beraber tüketilmesi anne sütünde artış sağlayacaktır.
  • Bahar aylarında çıkan beyaz dut
  • Dut kurusu haşlanarak tüketildiğinde de süt arttırma etkisine sahiptir.
  • Dereotu; tüm salata ve çorbalara bol bol eklenerek tüketilmelidir. Ya da günde iki kez yemeklerden önce bir miktar tüketilmelidir.
  • Tüm yeşil yapraklı yiyecekler sütü gelmeyen anneler için doğal destek olabilecek bir kaynaktır. buı doğrultuda; kıvırcık, semizotu, ıspanak, roka ve tere güzel bir seçenek olacaktır.
  • Bunlar haricinde bol miktarda şekersiz sıvı alımı, süt miktarının çoğalmasına yardımcı olacaktır.

anne-ve-cocuk

anne-besin-süt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ