Taze Naneyi Buzdolabında Bozulmadan Nasıl Saklarız?

Taze Naneyi Buzdolabında Bozulmadan Nasıl Saklarız?

Yeşil ve taze sebzelerin tazeliğini uzun süre korumak oldukça zordur. Bunun için birkaç püf noktasına ve tavsiyelere uyabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken kesinlikle yeşillikleri geliş güzel yerleştirmemektir. Taze naneyi buzdolabına yerleştirmek istiyorsanız kesinlikle üstüne daha ağır olan bir sebze veya meyve koymayınız. Bu daha çabuk bozulmasına neden olacağı için raf ömrünü kısaltır.

Taze nane en çabuk bozulan yeşillikler arasında yer almaktadır. Eğer bir ayı geçmiş is eve ziyan olacağını düşünüyorsanız kurutup, kuru nane gibi kullanabilirsiniz. Saplarını da atmayıp, toprağa dikerek filizlendirebilir ve bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Nanelerin yapraklarını tek tek ayıklayınız ve iyice temizlendiğine emin olana kadar bol su ile yıkayınız. Ardından sirkeli suyun içerisine koyarak 10 dakika kadar bekletiniz. Yıkama ve dezenfekte etme işlemi bittikten sonra naneleri süzgece alınız ve fazla suyun gitmesini sağlayın. Taze nane yapraklarının sudan arınması ve kuruması için bir bez veya kağıt havlu üzerine serilir. Bezin üzerine naneleri iyice yayınız, toplu şekilde bırakmayınız ki daha çabuk ve daha iyi kurusun. Daha sonra ise naneleri temiz büyük bir bezin üzerine alınız ve katlayarak buzdolabında saklayınız. İhtiyaç halinde çıkarıp kullanın ve aynı şekilde geri koyunuz. Bez yerine bezden kese de kullanabilirsiniz veya cam kavanoz ile de saklayabilirsiniz.

4 hafta sonunda eğer bezin içerisinde hala nane kalmış ise büyük ihtimalle tamamen kurumuş olacaktır. Kurumamış ama ziyan olmak üzere ise kurutabilir ve ovalayarak kuru nane gibi kavanozlara koyarak değerlendirebilirsiniz.

Hiçbir şekilde ziyan etmemek için sap kısımlarını da yapraklarını aldıktan sonra atmak yerine değerlendirebilir, saksılara veya bahçenize ekerek filizlendirebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ