Tığ ile Süveter Yapımı

Her ne kadar artık tüm tekstil ürünlerinin hazırı olsa da el işi ile yapılmış olanların değeri her zaman bir başka. Tekstil sektörü her ne kadar çok çeşit üretse, çok model üzerinde çalışsa da el emeği göz nuru harcanan ürünler hala tercih sebebi olmaktadır.

canım anne-6

Tığ ile yapılan kıyafetlerde de hamarat kadınlar sınır tanımayarak dikkat çekiyor. Tığ işleri olarak sayabileceğimiz çeşit çeşit banyo lifleri, örtüler, şallar derken şimdi de şiş ile değil de tığ kullanarak yapılan süveterler revaçta. Hamarat kadınlar yaratıcılıklarını kullanarak çok şık modeller çıkartıyorlar.

Tığ ile süveter yapımı esasında gayet kolay. Biraz bahsetmek gerekirse; genellikle delikli modeller seçildiğini söyleyerek başlamamız gerekir. Hangi modeli seçeceğinizin süveterin sahibi olacak kişinin erkek mi, kadın mı yoksa bir çocuk mu olduğuyla ilgisi var. Eğer tığ ile yapacağınız süveter bir kız ocuğu içinse o zaman delikli bir model yapmanız daha uygundur. Tabii kız çocuğuna yakışacak renkler seçmek gerektiğini de belirtmekte fayda var. Erkek çocuklar içinse daha sade model ve renk seçmek gerekir. Renk ve model seçimi aşamasını atlattıktan sonra sıra süveterinizi nasıl bir iple öreceğinize geliyor. Bu süveteri yünle örebileceğiniz gibi merserize iplerle de örebilirsiniz. Kullanacağınız tığ ipinize uygun bir tığ olmalıdır.

Tığ ile yapılan her işte olduğu gibi işe zincir çekerek başlanır. Süveter belden yukarı doğru örüleceği için ön ve arka beden için çekeceğiniz zincir sayısını beden genişliğini göz önünde bulundurarak kendiniz belirlemelisiniz. Çektiğiniz zincirlerden sonra seçtiğiniz modelden belden boyuna kadar bir kare parça yapmanız gerekiyor. Aynı kare parçadan bir tane daha yaptığınızda ön ve arka beden tamamlanmış demektir. Bu iki parçayı kol boşluğu bırakarak iki yandan ve kafa boşluğu bırakarak omuzlardan yine tığ ile birleştirdiğinizde süveteriniz hazır demektir. Bayanlar için ördüğünüz modele uygun yine tığ ile haricen yapacağınız çiçek benzeri motiflerle süsleyebilir ve el emeğinizi daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Tığ işi modeller her zaman kolay olması ve şıklığı açısından tercih edilmekle birlikte tarif ettiğimiz bu süveter aynı zamanda sevdikleriniz için harika bir hediye de olabilir.

canım anne-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ