Canım Anne

Tığ işi bebek hırka anlatımı

Modelin Yapılışı
ARKA:
70 adet zincir çekilir, üzerine 66 adet trabzan yapılarak diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 22 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 trabzan eksiltilir. Beden boyu 32 cm olduğunda yaka için örgü ortalanır ve ortada 6 cm bırakılarak omuzlarda kalan 8’er cm iki aşamada bitirilir.

ÖN:
35 zincir çekilir, üzerine 30 adet trabzan yapılarak diyagramdaki model uygulanır. Beden boyu 22 cm örülerek kol evi için bir taraftan 3+2+1 trabzan eksiltilir. Beden boyu 27 cm örülerek yaka için ön ortasından 2 sıra arayla 6 defa 1’er trabzan eksiltilir. Beden boyu 32 cm de omuzda kalan 8 cm iki aşamada bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

KOLLAR:
43 zincir çekilir, üzerine 40 adet trabzan yapılarak diyagramdaki model uygulanır. Her iki taraftan, 2 sıra arayla 6 defa 1’er trabzan artış yapılır. Kol boyu 21 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 11 defa 1’er trabzan eksiltilir. Kol boyu 30 cm de bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA:
Ön ortalarına ve yakaya 1 sıra trabzan yapıldıktan sonra üzerine (ön ortalarına denk gelen kısımlara) 1 trabzan üzerine 1 sık iğne yapılır, yanındaki trabzanın üzerine 1 sık iğne yapılır…şeklinde toplam 4 sık iğne yapılır. 3 zincir çekilir, son yapılan sık iğnenin arasından tığa iplik alınarak 1 sık iğne yapılır, yanındaki trabzanın üzerine 1 sık iğne yapılır…şeklinde toplam 4 sık iğne yapılır, tekrar pıtırcık oyası yapılır. Yaka etrafında; 1 trabzan üzerine 1 trabzan yapılır, 3 zincir çekilir, 1 pıtırcık yapılır, aynı yere batılarak 2 defa daha aynı işlem tekrarlanır, 2 trabzan atlanarak 3.trabzana 1 sık iğne yapılır, 2 zincir çekilir, 2 trabzan atlanarak 3.trabzana aynı yere batılarak 3 adet pıtırcıklı trabzan yapılır…şeklinde örülerek yaka bitirilir.
Yaka etrafından kurdale geçirilir. Sol tarafa 4 adet düğme dikilir, sağ ön parçada trabzanlar ilik olarak kullanılır.

resimlere tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz bebek örgüleri bebek battaniyeleri patik şapka modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın