Canım Anne

El ve Ayaklarda Tırnak Morarması Neden Olur?

El ve Ayaklarda Tırnak Morarması Neden Olur?

Ellerde ve ayaklarda tırnaklarda morarma neden olur diye merak edenler için yayınladığımız bu yazımızda uzman görüşlerinden yararlanılarak bilgi verilmiştir. Tırnak morarması neden olur? İnsanlarda tırnakların rengi normalde pembedir. Üzerlerinde hiçbir çukur, oyuk bulunmaz. Ancak bazı iç ve dış etkenlerden dolayı tırnaklarda morarma olur. Tırnağın yapısında ev renginde ortaya çıkan bu değişikliklerin nedenleri çeşitlidir. Bunları yazının devamından öğrenebilirsiniz. Sitemizde yer alan Uykuya Dalamamak Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Başlıklı yazımızdan da bilgi edinmeniz mümkündür.

Tırnak Morarması

Tırnak Morarması Neden Olur?

Tırnaklarda morarma olarak adlandırdığımız sorun aslında tırnağın renginin ve yapısının değişmesidir. Bunun nedenleri vücudun ihtiyacı olan besinlerin yeterince alınmaması ya da bağışıklık sisteminin güçlü olmaması şeklinde belirtilebilir. Tırnak morarması nedenleri arasında kan dolaşımı bozuklukları, tırnaklara yeterli miktarda kan gitmiyor olması, kandaki oksijen düzeyinin az olması da olabilir. Tırnak neden morarır sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir.

Tırnakta Morarma

Tırnak Morarması Nedenleri

  • Tırnak morarması için öncelikli sebep olarak kansızlık gösterilir. Kişide kansızlık olduğunda vücudun her yerine yeterince kan gitmez.
  • Sigara vücuttaki kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle tırnağa kan gitmez ve sigara tırnaklarda morarma sebebi olarak gösterilir.
  • Kalp ve akciğerlerdeki bazı sorunlar tırnak morarması sebebi olabilir. Ancak bunun yanı sıra nefes darlığı, göğüste ağrı ve çarpıntı gibi şikayetler de olur.
  • Tırnak mantarı morarma sebeplerinden biridir. Tırnak morarması eğer mantardan dolayı ise tırnağın rengi değişir, kahverengi veya sarımsı bir renk de alabilir.
  • Raynoud hastalığı ellerde ve ayaklarda soğuk, stres gibi nedenlerden dolayı kan dolaşımının spazm durumudur. Bu hastalık da tırnakta morarma sebebidir.
  • Soğuk hava kan damarlarını daraltır. Bu nedenle ellere ve tırnaklara yeterince kan gitmezse tırnaklarda morarma görülür.
  • Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin kan dolaşımı da etkilenir ve tırnak morarması sebebi bu olabilir.
  • Çeşitli sebeplerden dolayı tırnakların darbe alması morarmaya yol açabilir.
  • Tırnakların üstünde ya da alt tabakasında oluşan enfeksiyonlar da tırnak morarması sebepleri arasında yer alır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ