Tüllerinizin Daha Temiz Olması İçin Öneriler

Tüllerinizin Daha Temiz Olması İçin Öneriler

Tüller, ev tasarımlarında çok önem gösterilen ayrıntılardır. Hem kullanım avantajları açısından hem de eve kattığı şıklık açısından önem taşırlar. Aynı zamanda ev ortamında her daim asılı olan, ortamda bulunan ve bu nedenle temizliğine dikkat edilmesi gereken eşyalardır. Çünkü hem temiz olması sağlık için gereklidir hem de estetik açıdan önem taşır. Pis bir görüntüye sahip olan tüller göze olumsuz hitap eder. Zaten göz önünde olan yapıları ile çabuk dikkat çekerler. Bu nedenle temizlikleri çok iyi yapılmalıdır.

Tüller kirli hava, sigara veya soba dumanları gibi nedenlerden dolayı kirlenme gösterirler. Hassas yapıdadırlar. Evin göze çarpan yerinde olması nedeni ile kirlendiklerinde kötü bir görüntü oluştururlar. Ayrıca üzerlerine sinen dumanlar, kirler, pis havanın etkileri insan sağlığı açısından da olumsuzluk oluşturur. Bu nedenle kişiler tül temizliklerinde çok özen gösterirler. Tüllerinizin daha temiz olması için önerileri mevcuttur. Dikkate alarak ve doğru  uygulamalar yaparak istenilen temizlikte tüllere sahip olunabilir. Temiz tüller pek çok açıdan olumlu katkı sağlar.

  1. Sağlık açısından önem taşır.
  2. Güzel bir görünüm sağlar.
  3. Temizlik ve beyazlık ortama huzur katar.
  4. Misafirlerinizin övgü ve hayranlığı, iyi hissetmenizi sağlar.

Tüller Nasıl Daha Temiz Olur?

Tüller, narin yapıda olan eşyalardır. Bu nedenle senede ortalama olarak dört defadan fazla yıkanması aşırı yıpranmalarına sebebiyet verebilir. Eskimelerine neden olabilir. Bu nedenle uygun aralıklarla temizliğinin yapılmasında fayda vardır. Tül perdeler yıkanmadan evvel toz durumları kontrol edilebilir. Üzerlerinde bulunan toz miktarı aşırı ise, bu fazlalığı almakta fayda vardır. Bir süpürge kullanılarak veya bir bez yardımı ile fazlalık toz alımı yapılabilir. Diğer dikkat gerektiren bir noktada sıcak sudur. Tüller narin yapıda olduklarından dolayı, aşırı sıcak suda yıkanmamalıdır. Çamaşır makinesi için ortalama 30–40 arası bir sıcaklık idealdir. Aynı zamanda devir uygulamasına da dikkat edilmelidir. Asılan ve göz önünde olan tüllerin, çok fazla kırışıklığının olmaması için 400 devirde yıkama işlemi yapılmalıdır. Ayrıca makineden çıkar çıkmaz hemen hassas ütü ayarı sağlanarak ütülenmeli ve yerine asılmalıdır.

Tülleri deterjanlı suda bir gece bekletmek, sararan ve aşırı kirlenmiş olan tüller için ideal bir uygulama olmaktadır. Beklenilen gecenin sabahında makineye atarak yıkama işlemi yapılmalıdır. Çok daha iyi sonuçlar alınır. Aynı zamanda yıkama suyuna iki kaşık kadar şeker atmak da, tülleri beyazlatmak için işe yarayan bir yöntemdir. Tüllerde lekeler belli başlı noktalarda oluşmuş ise, bu yoğun olan yerlere deterjan ve az su karışımı uygulanabilir. Bir saat kadar bekletilerek, daha sonra makineye atılmalıdır. Lekelerin çıkması için işe yarayan bir uygulamadır. Eğer lekelerin içerisinde yağ lekesi varsa, makinenin deterjan gözüne ilave olarak, 2–3 yemek kaşığı toz bulaşık deterjanı konulabilir. Bulaşık deterjanı, yağ lekelerinde oldukça etkilidir.

 Tüllerinizin daha temiz olması için öneriler sadece makine için değil elde yıkamada da mevcuttur. Eğer elde yıkama yapılacaksa, tül perdeler silkelenmelidir. Silkelenme işlemi yapıldıktan sonra deterjanlı su ile yıkanabilir. Eğer çok fazla bir kirlenme varsa, ortalama bir saat kadar amonyaklı suda bekletmek ve daha sonra yıkamak, olumlu sonuçlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

 

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ