Türk Kahvesinde Kafein Oranı Ne Kadardır?

Türk Kahvesinde Kafein Oranı Ne Kadardır?

Türk kahvesinde kafein oranı ve zararlarının olup olmadığı merak ediliyor. Türk kültürünün önemli temsilcilerinden olan Türk kahvesi birçok kişi tarafından severek ve düzenli olarak tüketilir. Türk kahvesi tiryakileri her gün içmezlerse büyük bir eksiklik hissettiklerini dile getirirler. Uzmanlar tarafından belirtilen ise her gün düzenli olarak Türk kahvesi içmenin yararlı olduğudur. Tabii ki, aşırıya kaçmamak kaydıyla…

Türk Kahvesi Zararlı mı?

Türk kahvesi ile ilgili merak edilenler arasında Türk kahvesi zararlı mı sorusu da bulunur. Türk kahvesinin etken maddesi kafeindir. Uyarıcı özelliği olan kafein kimi kişilerde uyku kaçırma gibi soruna yol açar. Tam aksi olarak uyumak istemeyenler de uykularını bir fincan Türk kahvesi içerek gidermeye çalışırlar. Türk kahvesinde kafein olduğundan ve kafeinin uyarıcı etkisinden dolayı baş ağrısının kahve içince geçtiğini söyleyenler de vardır. Günde bir fincan Türk kahvesinin kalp krizine yakalanma riskini azalttığı, Alzheimer olasılığını aza indirdiği gibi konular da çok konuşulur. Burada belirtilmesi gereken ölçüyü kaçırmamak ve günde en fazla 2 fincan kahve içmektir. Çok tüketilen Türk kahvesi zararları arasında vücutta demir eksikliği, kansızlık, yumurtalıkların sağlıksız çalışması, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri de yer alır.

Türk Kahvesinde Kafein Oranı Nedir?

Türk kahvesinin zararları konusuna değindikten sonra şimdi de Türk kahvesinde kafein oranına bir göz atalım. Uzmanlar 1 fincan Türk kahvesinde 57 mg düzeyinde kafein olduğunu söylüyorlar.  Fazla kafein tüketimi demir eksikliğine neden olur. Uzman uyarılarının fazla kahve tüketiminin zararlı olduğu yönündeki açıklamaları bu nedenledir. Günlük olarak 1150 – 250 ml arasında Türk kahvesi tüketen kişilerin vücutlarındaki demir miktarının yüzde 24 – yüzde 73 oranında düştüğü gözlemlenir. Bu düşüklüğün sonucunda kişi kansızlık sorunuyla karşılaşır. Türk kahvesinde kafein oranı unutulmamalı ve günlük önerilen miktardan fazla tüketilmemelidir.

Aromalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımızı da okuyabilir, aşağıdaki videodan köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır sorunuza yanıt alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ