Canım Anne

Türkiye Doğal Afet Haritaları

Türkiye Doğal Afet Haritaları

Türkiye’nin hangi bölgelerinin doğal afete elverişli olduğunu ve afet çeşitleri hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Doğal afetler haritalarında sel, çığ, deprem, heyelan, orman yangınları, sel baskınları gibi ciddi tehlikelerin hangi bölgelere yayıldığını görebiliriz. Doğal afetler zamansız gelebilen ve geldiklerinde verdikleri zararlar ile bilinmektedir.

Türkiye bir deprem bölgesidir. Türkiye’de yer alan fay hatlarının ve deprem bölgelerinin detaylarını Türkiye deprem ve deprem afet haritaları sayesinde görebilirsiniz. Bu haritaları yıllara göre yorumlamakta mümkündür. Genellikle fay hatlarına ve deprem bölgelerine bakılıp olabilecek veya olan depremler hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Türkiye çığ afet haritasında ise daha önce meydana gelmiş çığlar ve bunların şiddetleri gibi detay bilgiler öğrenilebilmektedir. Örneğin 2015-2018 yılları arasında Türkiye’de meydana gelen çığ olaylarını görmek için bu haritalara bakmak gerekir.

Akdeniz ve Ege bölgelerinde orman yangınlarının yaşanma ihtimalleri fazladır. Türkiye orman yangınları haritaları sayesinde hangi bölgelerde yılda kaç kez orman yangınlarının yaşandığı gibi bilgiler öğrenilebilmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde orman yangınları diğer bölgelere göre daha fazladır.

Türkiye Doğal Afet Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ