Canım Anne

Türkiye Jeoloji Haritaları

Türkiye Jeoloji Haritaları

Jeoloji haritaları çeşitli kullanım alanları olan özellikle de bir ülkenin topraklarında yer alan yer altı zenginlikleri ile bilgiler vermektedir. Türkiye jeoloji haritaları hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Jeoloji haritaları belli bir alanda kullanıldığı gibi birçok alanda da kullanılabilen haritalardır. Jeoloji haritaları özellikle de fay hatlarını gösterdiği için depremle ilgili önemli bilgiler vermektedir. Genellikle coğrafi alanda kullanılan jeoloji haritaları bölgede yer alan kaya oluşumlarının da bilgisini vermektedirler.

Bir ülkede yer alan yer altı zenginlikleri, su kaynakları, fay hatları gibi önemli coğrafi bilgilerin okunabildiği jeoloji haritaları fiziki haritalar kategorisinde yer almaktadır. Fiziki bir harita olan jeoloji haritalarının üzeri genellikle renklendirme yöntemi ile okunmaktadır.

Türkiye jeoloji haritalarını inceleyerek ülkemizde yer alan yer altı zenginliklerini, sıcak su kaynaklarını, fay hatlarını, yer altı kaynaklarını görebilirsiniz. Günümüzde Türkiye’de yer alan kayaç yapısı, fay hattı sayısı ve hangi bölgede yer aldıkları gibi ciddi bilgileri elde edebileceğiniz Türkiye jeoloji haritası kısaca yer altı kaynaklarımız ile ilgili bilgiler vermektedir.

Türkiye Jeoloji Haritaları

Türkiye Jeoloji Haritası

Türkiye Tektonik Haritası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ