Canım Anne

Türkiye Siyasi Haritası

Türkiye Siyasi Haritası

Türkiye siyasi haritası sayesinde Türkiye’nin tüm bölgelerinde ve genelinde oluşan siyasi durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizin sınırlarını, komşuları ile sınır ve siyasi ilişkilerini gösteren haritalar siyasi haritalardır. Siyasi haritalar sayesinde Türkiye’de yer alan il, ilçe, köy veya kasaba gibi bölgelerin sınırlarını belirlenmektedir. Siyasi haritalarda yer şekilleri yer almaz. Yer şekilleri fiziki haritalarda yer almaktadır.

Siyasi haritalar ile idari haritalar sıkça karıştırılmaktadır. İsinin farkını anlamak için belli bir nokta vardır. Bu nokta ise idari haritalar ile uzunluk ve alan hesaplamaları yapılabilmektedir. Fakat siyasi haritalarda herhangi bir hesaplama yapılamamaktadır. Hemen hemen her bireyin ülkesinin siyasi ve fiziki haritalarını az çok bilmesi gerekir .Hem genel kültür hem de ülkemizi tanımamız açısından bu haritalar oldukça önemlidir. Bu nedenler ilkokul eğitiminden itibaren haritalar eğitimde sıkça yer almaktadır. Okul kitaplarının hepsinin arkasında ise siyasi ve fiziki haritalar yer almaktadır.

Siyasi haritaların örneklerini aşağıdaki resimlerden bulabilirsiniz. Siyasi haritaları tarayıcıdan çıkarıp ödevlerinizde, derslerinizde kullanabilirsiniz. Sitemizde yer alan tüm coğrafya haritalarını inceleyip ülkemiz ve dünya hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Türkiye Siyasi Haritası

Bu haritalar sitemiz bünyesinde barındırılmamaktadır eğitime katkı sağlaması açısından derlenip bir araya getirilmiş olup kaynaklar belirtilmiştir.

Kaynaklar

Tüik – Harita Genel Müdürlüğü – cografyaharita.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ