Uçakta Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Uçakta Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Günümüzde yaşamımızı kolaylaştıran şeylere yönelmek artık bir gereklilik haline geldi. Uçakla seyahat etmek de bunlardan biridir. Kilometrelerce yol gitmek yerine uçağı tercih etmek mesafeleri kısaltıyor. Güvenli ve hızlı yolculuk seçeneklerinden olan uçak yolculukları sırasında kulak tıkanıklığı gibi de bir sorunla karşılaşılıyor. Uçakta kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Bu sorunun cevabı bir yandan aranırken uçakta kulak ağrısı çekenler de bulunuyor. Canimanne.com sitemizde merak edilen, cevabı aranan birçok soru aydınlatılmaya devam ediliyor. Bunlardan bir olan Kuru Buz Nedir? Kuru Buz Ne İşe Yarar? Başlıklı yazımızı da sizler için yayınladık.

Uçakta Kulak Tıkanıklığı

Uçakta Kulak Tıkanıklığı ve Kulak Ağrısı

Uçakta kulak tıkanıklığı ile birlikte yaşanan sorunlardan biri de uçakta kulak ağrısı olarak bilinir. Bu sorunlar genellikle uçağın inişi ve kalkışı sırasında ortaya çıkar. Bütün yolculuk süresince devam edebilen kulak tıkanıklığı ve ağrısı bazı yöntemlerin bilinmesiyle engellenebilir ve ortadan kaldırılabilir. Yazımızın sonunda yer alan uçak yolculuğunda basınç etkisiyle kulak tıkanıklığı ya da uçakta kulak ağrısı yaşayanlar için yayınladığımız videoyu da izleyebilirsiniz.

Uçakta Kulak Tıkanması

Uçakta Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yüksek basıncın orta kulaktaki etkisiyle oluştuğu bilinen uçakta kulak tıkanıklığı geçmesi için ve uçuş sırasında kulak ağrısı çekmemeniz için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Orta kulakta meydana gelen basınçtan doğan uçakta kulak tıkanması için sakız çiğnemek etkili yöntemlerden biridir.
  • Uçakta su içerseniz yutkunma eyleminiz artar ve basınç azalır, kulaktaki tıkanıklık da geçer.
  • Uçakta kulak ağrısı ya da uçakta kulak tıkanması çeken kişiler kulak tıkacı kullanabilirler.
  • Esnemek kulak tıkanması için iyi gelen yöntemlerden biridir.
  • Ağzınızı ve burnunuzu kulaklara basınç uygulayabilirsiniz. Bu eyleme Valsalva Manevrası denir.
  • Burun açıcı spreyler, uçakta burun tıkanması için etkilidir. Bu spreyler kulağa giden dokuların büzülmesini ve orta kulağa hava gitmesini sağlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ